Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 12:51 Bu haber 17605 kez okundu
 
Yaşam mücadelesi veren Baturay yardım bekliyor
Halk arasında "kas erimesi" olarak bilinen "duchenne musküler distrofi" (DMD) kas hastası 2 yaşındaki Ahmet Baturay Salık tedavi olmak için yardım bekliyor. Küçük Ahmet’in yurt dışında tedavisi ise mümkün. Anne Hamide Salık: “Cumhurbaşkanımıza, sağlık bakanımıza ve devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.
- Haberi
Yaşam mücadelesi veren Baturay yardım bekliyor

 

 

Batman’da ikamet eden Salık ailesi’nin küçük çocukları Ahmet Baturay Salık kas erimesi hastalığı ile boğuşuyor. Salık’ın dayısı Gökhan da aynı 19 yıl önce aynı hastalık yüzünden hayatını kaybetti.

 “DEVLET BÜYÜKLERİMİZ SESİMİZİ DUYUN LÜTFEN”

Anne Hamide Salık: “Oğlumun biran önce tedavi olmasını ve yurt dışındaki yapılan çalışmaların oğlumun da dâhil olmasını istiyorum. Şuanda Ülkemizde hiçbir şekilde kas hastalarına rahatlıkla bakılabilecek bölüm yoktur. Çocuklarımızın çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Belli zamanlarda rutin kontrol olarak çocuk göğüs, çocuk kalp, çocuk nörolojisi, çocuk psikiyatrisi ve çocuk fizyoterapisti olarak çocuklarımızın takibinin yapılması hayat standartlarının yükseltilmesi gerekiyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanımıza, sağlık bakanımıza ve devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. İki hafta önce 13 yaşındaki bir evladımızı kaybettik bu rahatsızlıktan. 18 yaşında 2 bin yılların başında ağabeyimi kaybettim ve evladımı da kaybetmek istemiyorum. Yardım istiyoruz yurt dışındaki yapılan çalışmaları ülkemizde gelip çocuklarımızda faydalı olmasını istiyoruz. Devlet büyüklerimiz sesimizi duyun lütfen” dedi.

“EVLADIMIN YAŞAMASINI İSTİYORUM”

Anneanne Aynur Bayram: “Ben bu hastalığı 1982 doğumlu oğlum Gökhan Bayram’da yaşadım ve çok tehlikeli bir hastalıktır. Tarifi mümkün değildir. Yaşadıklarımızın ve 19 yıl sonra torunumda aynı hastalık çıktı. Oğlum yaşamasını istiyorum. Devlet büyüklerimizden yardım diliyorum. Biliyorum ki onlar bu duruma sesiz kalmayacaklar. Ülkemizde birçok aileye destek olmak için ilaç olmak için gen tedavisinde Türkiye’mizde yapılmasını istiyorum. Çok zor ve çok tehlikeli bir hastalık anlatması mümkün değil, evladımın yaşamasını istiyorum. 18 yaşında oğlumu kaybettim torunumu kaybetmek istemiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşam, mücadelesi, veren, Baturay, yardım, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı