Yazı Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 11:04 Bu yazı 1050 kez okundu
 
Acaba simdi ne olacak?
 
 

 

Gün geçtikçe,  piyasanın durumu bir hayli değişime uğruyor. Ekonomik bunalım, tıpkı şehirlerarası hızlı tren gibi durmaksızın ilerlemeye devam ediyor. Vatandaşlarımız fiyatlardan oldukça şikâyet ediyor. Enflasyon kelimesi, vatandaşımızın diline sakız gibi yapışmış durumda. Tüketicilerimiz, nerede bir ucuz market varsa oraya akın ediyorlar. Bundan altı ay öncesine kadar hiçbir vatandaşımız fiyatlardan şikayetçi olmazken, şimdilerde ise ceplerindeki para market alışverişine dahi yetmiyor. Bu fiyatlardaki artış, halkımızı derinden sarsmakla birlikte kötü oluşumlara sebebiyet veriyor. Belki hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde, çocuğu okula yeni başlayacak bir babanın yürek burkan dramına şahit olmuştuk. Çok acı bir durum, Allah kimsenin başına böyle talihsizlikler getirmesin.

Gün geçmiyor ki bu tür vakalar yaşanmıyor.

Döviz ve altın piyasası ikiz kardeş gibi,  ha bire bir inip bir çıkıyor. Sanırsınız ki göbek bağları beraber kesilmiş, olmaz ki böyle kardeşim. Bu ani inişler ve ani tırmanışlar, hiç te adil değil. Resmen ekonomiyi bir hayli çöküntüye uğratmıştır. Peki ya benzin fiyatlarında ki artış, dudak uçuklatıyor.

Özellikle vatandaşımız bu durumu, araçlarına yakıt koymaya gittikleri vakit yaşıyorlar. Ve şu cümleleri sarf ediyorlar hep bir ağızdan " bu ne be daha dün bile bir lira aşağıdaydı. Nasıl oluyor da gece yükseldi". Haklılar ne yapsınlar, herkes ayağına göre yorganını uzatıyordu, bir vakit öncesinde . Durum öyle olunca milletimiz de şaşkınlığını gizleyemiyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

Gençler evlenmek isterler, evlenemezler. Ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaşımız bu yaşanan döviz ve altın oynayışından ötürü, hayallerine kavuşmayı ancak hayal ederek tatmin olmaya çalışıyorlar. Ne yapsınlar?

Gelin biraz konudan uzaklaşalım ve güzel şeylerden bahsedelim. Hayatımız çok monoton değil mi? Bunu zevkli hale getirmenin çok güzel metotları var . İsterseniz sıralayalım. Bu metodun ilk maddesi gülmek olsun. Gördüğünüz ve yaşadığınız her olay karşısında güler yüzlülüğünüzü hiç bir zaman kaybetmeyin. Soğuk kanlı olmaya çalışın, kimsenin sözüne aldırış etmeyin. Eğer bunları yaparsanız, emin olun ki dünyanın en mutlu ve huzurlu insanı siz olursunuz. Deneyin ve görün. Duygularınıza hiç bir zaman yenilmeyin, üstüne üstlük sakın kimseye boyun eğmeyin. Unutmayın ki kimse kimseden üstün değildir.

Bu ekonomik bunalım sonucu oluşan bu manzara böyle sürüp gitmez. Elbette taşlar yerine oturur. Halkımız bunu kabul eder ve eski günlere geri dönemezsek te, yine de yaşamımıza kaldığımız yerden devam ederiz. Yapmamız gerekende budur zaten.

Eskiler ne güzel söylemişler şu sözleri : "Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu."

Bunu biraz açacak olursak, günümüz tabiriyle teknoloji gelişti, insanlar arasındaki samimiyet bozuldu.

Teknolojinin gelişimi her şeyi altüst etti. Evlerimize ve ceplerimize giren internet denen kavram, insanlar arasındaki iletişimi tarumar etti. Aileler arasında iletişim bozukluklarına yol açtı. Söz gelimi eskiden aileler arasında, çok güzel muhabbetler yaşanırdı. Hastalıkta sağlıkta her zaman yan yana olan aileler, şimdilerde birbirinden uzaklaşmış, aralarında hiçbir muhabbet sohbet oluşamaz olmuş. Her şey internet olmuş ve almış başını gidiyor . Herkes işin kolayına kaçıyor. Nerde o eski sohbetler, o güzel sıcak ve mutlu günler? Emin olun ki hiçbirisi geri gelmeyecek.

Yaşanan onca şeye rağmen pes etmek olmasın hedefimiz.

Daha hiçbir şey bitmiş değil. Bu karmaşık yapıyı düzeltmek bizim elimizde, mücadele edip bu olumsuzluğu ortadan kaldırabiliriz.

Bizler huzurlu ve mutlu bir dünya için mücadele etmediğimiz sürece,  her daim ve her yerde bu soruyu bir birimize sormaya devam edeceğiz. Acaba şimdi ne olacak?

 

 
Etiketler: , Acaba, simdi, ne, olacak?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı