Yazı Detayı
08 Mart 2020 - Pazar 13:34
 
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN
Müh. Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için pankartlar hazır “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” bu bir Las Tesis çığlığıdır. Las Tesis, Şilili feminist tarafından hazırlanan bir dans gösterisidir. Kısa sürede tüm dünyaya yayılan bu kadın dayanışması bizim ülkemizde de gerçekleştirildi.

“Ataerkil bir yargıç

Kadın olmak suçumuz

Kestiğiniz cezamız

Seyrettiğiniz şiddet

Suç bende değil

Her neredeysem

Direnen kadınlar dünyada her yerde

Asla yalnız yürümeyeceksin”

Çığlıklarıyla...

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Toplumun kadını ötekileştirme, geri plana atma ve ayrıştırıcı politikalarına karşı kadınların yüzyıllardır süren haklı ve onurlu bir mücadelesi var. Bugün “Asla yalnız yürümeyeceksin” pankartları kadınların dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Kadın evde, işte, sokakta her yerde eril zihniyetlere karşı bir mücadele içindedir. Bu mücadele aynı döngüyü yaşayan başka bir kadına karşı olmamalıdır. Tam da bu noktada kız kardeşlik olgusu çok değerlidir bu olguya sımsıkı tutunmalıyız dayanışma ile sevgi ile önümüzdeki engelleri aşmalıyız

Biz kadınlar her yer de aynı mücadeleyi veriyoruz aslında. Okumak için, çalışmak için, çalıştığımız yerlerde sadece işimiz ile var olabilmek için,  kahkaha atabilmek için bile bir mücadele gerekiyor. Çünkü kahkaha attığınızda bir ortamda “ahlak” bekçileri tarafından ahlaksız olmakla itham ediliyorsunuz.

Kadın cinayetlerinin zaten sayısı çok korkunç. Neredeyse  her ay 20 – 30 rakamları arasında gerçekleşen kadın cinayeti var. Yalnız dikkatinizi çekerim bunlar rakam değil eşleri, eski eşleri, sevgilileri tarafından öldürülen kadın sayısı...

Toplumdan gördüğümüz bu baskıyı, yaşadıklarımızı, korkularımızı ve tüm bu ataerkil düzeni yaz yaz bitiremeyiz.

8 Mart’ta kadınlar yürürken geçen yıl bir sözle yeri göğü inletmişlerdir.

“DÜNYA YERİNDEN OYNAR KADINLAR ÖZGÜR OLSA”

Bilmem anlatabildim mi?

Ben her 8 Mart’ta önce toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan feminizm ideolojisini benimsemiş ve uygulayan feminist insanların mücadelesini tebrik ediyor ardından da tüm dünyada kadınların aynı mücadele için uğraştığını belirtmek istiyorum.

Bu bir var olma mücadelesidir, bu  daha eşit şartları savunan cinsiyet eşitliği savunucularının mücadelesidir, bu ev hanımlarının mücadelesidir aynı  zamanda çalışan, öldürülen, şiddete uğrayan kadınların mücadelesidir. Kadın olmak bu toplumda mücadeledir ve mücadele kazandırır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde mücadelemizi kutluyorum.

Dayanışma ile...

 
Etiketler: ASLA, YALNIZ, YÜRÜMEYECEKSİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı