Yazı Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 17:38 Bu yazı 1757 kez okundu
 
BATMAN AMATEM İSTİYOR
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

  

Yıllar önce Batman Üniversitesinin Merkez Kampüsündeki kütüphanede otururken bir dergi almıştım elime ve incelemiştim. Yerel bir dergiydi tam hatırlamamakla beraber ve madde bağımlılığıyla ilgili bir röportaj vardı. Uyuşturucu maddelerden herhangi birini kullanan bir kişi aslında çok çarpıcı iddialar ortaya atmıştı. Muhabirin kullandığınız uyuşturucu maddeyi nereden temin ediyorsunuz sorusuna her yerde her sokakta var diye bir cevap vermişti. Aslında bu realite bütün Batmanı sarsmalıydı! Bu konu her gündeme gelişinde düşünürüm. Nasıl bu kadar basit olabiliyor? Bu konuya müdahale etmesi gereken kişilerin bu durumdan habersiz olduklarını hiç düşünmüyorum.

Evet, batmanda uyuşturucu kullanımı çok fazla ve her geçen gün arttığı söyleniyor. Ne yazık ki bir istatistik bulamadım ve bu konu ile ilgili herhangi bir yazı da sadece son günlerde ‘Batman AMATEM İstiyor’ başlıklı yazıları gördüm zaten bende bunun üzerine tekrardan madde bağımlılığıyla ilgili yazmaya karar verdim.

Bildiğiniz gibi uyuşturucunun çok fazla çeşidi var. Çeşitleri var ama genelde etkileri birbirine benzer. İlk başta yükselme evresi yaşatan uyuşturucu maddeleri ( bu evrede kendinizi mutlu hissederseniz) daha sonra size kalıcı düşüş evreleri ve bağımlılık yaratır. National Geographic’ te yayınlanan uyuşturucu kullananlarla ilgili bir belgeselde kullanan kişilerin uyuşturucuyu yardım almadan bırakmasının zor olduğunu gösteriyordu bu zaten genelimizin de bildiği bir bilgidir. Öncelikle bütün uyuşturucular direkt olarak beyne etki eder bunun akabinde beyinde psikolojik hasar, beyin felci, beyinde zehir etkisi gibi semptomlar gözlenebilir. Bunlarla birlikte uyuşturucu maddeler çok kısa zamanda size ölüm getirebilir. Bazı türleri alkolle alındığında direkt  ölümle sonuçlanır. Onun dışında iştahsızlık veya aşırı iştah, kusma, görme kaybı, psikolojik bunalımlar gibi gibi bir sürü yan etkileri mevcuttur ve kısacası uyuşturucu korkunçtur. Başta okulunuzu, işinizi sonra ailenizi arkadaşlarınızı neredeyse her şeyinizi kaybedersiniz. Uyuşturucu parasını temin edebilmek için yankesicilik, hırsızlık gibi birçok kötü yollara başvurulma ihtimali yüksek.

Peki bu kadar zararı olan bu uyuşturucuları gençler neden kullanıyor?

Her şeyden önce bu kadar zararlı olduklarını bilmiyor olabilirler bunun akabinde merak, sınırları aşma çabası, farklı olma isteği arkadaş çevresine uyum sağlama gibi birtakım faktörler olabilir.

Bir çözüm önerisi olarak bence kesinlikle ailelere ve gençlere madde bağımlılığıyla ilgili konferanslar verilmeli her mahallede, her okulda.  Aileler ve gençlerin bu konferanslara katılımları yönünde ısrar edilmeli. Kişinin sağlıklı bir yaşam sürerken ne hallere girebileceği gösterilmeli, uyuşturucu kullanan insanların hayatlarının nasıl yıkıldığı izletilmeli. Okullar ciddi önlemler almalı. Okul kapılarında polis olmalı. Öğrencilerin arasında da bunun denetimini yapacak polisler olmalı. Hatta polisler her yerde olmalı. Polislerin bu süreçte ne kadar etkili bir rol oynadıklarından pek haberim yok ama etkili bir rol oynanabilinmiş olsaydı bu kadar uyuşturucu satıcısı olamazdı herhalde. Aileler çocuklarının arkadaş çevrelerine dikkat etmeli.

Tüm bunlardan sonra bu yola girmiş, kazanılmayı bekleyen gençler için  Batman’a AMATEM yapılabilir. Batman AMATEM istiyor çünkü tedavi için  Elazığ ve İstanbul’a gidiliyor ayrıca maddi imkansızlıklar tedavi edilmemek için bir sebep olmamalı. Uyuşturucu bağımlıları topluma kazandırılmalı, yetkililerden ses bekliyoruz…

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BATMAN, AMATEM, İSTİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı