Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 12:33 Bu yazı 351 kez okundu
 
BATMAN BİR SU MEDENİYETİDİR PETROL İLE ÖZDEŞLEŞTİRİLEMEZ
Emin Bulut - Dicle'nin Dervişi
meminbulut@gmail.com
 
 

Batman Merkez Mahallesi olan İluh tepesi on bin yıllık bir Höyük ve Ören yeri olmasına rağmen, Batman Çayı Garzan Çayı ve Dicle arasında dünyanın en bereketli toprağına sahip bir kenttir. Ne hikmet ise bazı kurum ve STK’lar habire memleketi petrol ve türevleri ile özdeşleştirmek için adeta yarışa girmişler.

Yazık, dünya ölçeğinde petrolün karşılığı savaş, çatışma ve doğaya zarar olarak bilinmektedir. Hele son birkaç yılda yerel yönetiminle ve STK’ların petrol ile ve petrol at başlarının maketleri ile gelen misafirlere çok büyük bir hediyedir diye mantar gibi bu maketleri dağıtmaları, doğa ve kültür elçilerimizi üzmektedirler.

Batman ismi ilk kez Persler döneminde anılmış, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar hem tarihi kaynaklarda, hem de sözlü tarih kaynaklarında geçmektedir. 1400 yıllık Vakıyannam-i Heskif’te, bin yıl öncesinde Meya Farqin Salnamesi’nin yazarı İbn-i Ezrak kitabında, Selçuklu kaynaklarında, Şerefhani Bitlisi’nin Şerefnamesi’nde ve Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde onlarca kez Batman Bölgesi, eyalet, Batman Köprüsü, Batman Çayı’ndan söz edilmektedir.

Tüm bu tarihi kaynakları görmezden gelen yönetici ve sözde STK temsilcilerimiz bu kadim kenti 60-70 yıl ile sınırlandırmaları ne kadar bu kentten uzak olduklarını göstermektedir.

Dünya’da kurulan ilk köy, ilk kent, ilk manastır, ilk köprü, ilk kale ve ilk yaşam alanları Batman Çayı ve etrafında kurulmuştur. Ama bir üniversitemiz var ki evlere şenlik. Bilimsel çalışma, sıradan bir envanter ile günü kurtarmanın derdine düşmüşler.

Sözde arkeologlar ve sanat tarihçileri ile bu kentin tarihi ve kültürel değerlerinden uzak ve ciddi araştırmalar yapamayarak günlerini boşa harcamaktadırlar. Yanı başımızdaki Diyarbakır, Mardin, Siirt, Muş, Şırnak ve Bitlis’te en ufak bir tarihi alan keşif edildiğinde dünya gündemine taşımaktadırlar. Bizim üniversite, pardon bir grubun diyelim bilim, ilim, eğitim dışında her işi yapmakta öncüdürler. Neyse esas konumuz Batman ve Petrol demiştik.

Petrolün Batman’da bulunması 1940’tadır. Batman bu tarihten 2 bin yıl öncede vardı. Bazı kuş kafalılar bu şehri anlamamakta ve tarihini öğrenememekte direniyorlar. Hatta yeni bir kent olgusunu da yöneticilere dayatıyorlar.

Efendiler Batman on bin yıllık bir geçmişi ile tarih, kültür ve doğa şehridir. Hasankeyf Göbeklitepe’den 500 yıl daha eskidir. Bilmeyenlere tekrar hatırlatalım Hasankeyf Höyük’te çıkan eserler Batman müzesinde sergilenmektedir. Tabi müzede müze olsa! Üç salonluk teşhir alanı ile binlerce eserin yerine göstermelik onlarca eseri sergileyen zihniyeti de başka bir yazımızda yazacağız.

Batman lobisinin olmayışı, Batman kent kültürünü sahiplenmeyen bir geçmiş kuşaktan dolayı da maalesef Batman hep petrol ve hava kirliliği ile anılmaktan öteye gidemiyor.

Şimdi sormak lazım, 3 milyon yıldır akan Batman Çayı ve etrafında yüzlerce ören yeri, höyük ve eski yerleşim yerlerini bilmeyen yönetici ve sözde arkeologlar ile sanat tarihçilerine de bir hatırlatma yapalım dedik.

İkiztepe, Diktepe, Kuyubaşı, Balpınar, Bıçakçı, Samanyolu, Hole, Kaletepe, Tilmerç, Aydınkonak, Davudiye, Demiryol, İluh Mahalleleri’nde, Akça, Çevrimova, Erköklü ve Recepler Köyleri’nde ve daha sayamadığım tüm bu köylerin içinde ve etrafında onlarca tarihi tümülüs, yani ören yerleri ve höyüklerle doludur. Bunların tümü en az on bin yıllık yerleşkelerdir. Dünyanın en büyük cüsseli uçan kuşu Teyere Bat (Toy Kuşu) kuşu ismini Batman’dan almaktadır. Neden bu kuşun bir tek maketi yokta ha bire petrol kuyusu maketlerini dağıtarak bu kadim ve bereketli şehri petrol ile anıyoruz. Çünkü bazılarının hesabına gelmiyor.

Batman’ı babalarının çiftliği gibi görenler bunları öğrenecekler ve yaza yaza öğreteceğiz. Yine Hürmüz Boğazı’ndan Van gölü havzasına oradan Basra Körfezine kadar yüzlerce kuş ve canlı türlerine ev sahipliği yapan Batman Çayı, Garzan Çayı, Sason Çayı, Kayzer Çayı ve 75 kilometre Batman ili sınırlarında akan Dicle Nehri’nden habersiz kuş beyinlilere su samurlarını, kız kuşlarını, çayır bülbüllerini, tatlı su martılarını, şakul kuşunu, kaya kuzgunlarını, tatlı su yılan balıklarını, yaban kedilerini, yaban tavşanlarını, çizgili sırtlanları ve yaban dağ keçilerini gözlerine sokacağız.

Batman’ın dünyanın en bereketli toprağı ve dünyanın en büyük su medeniyetine sahip olduğunu herkese haykıracağız.  

 
Etiketler: , BATMAN, BİR, SU, MEDENİYETİDİR, PETROL, İLE, ÖZDEŞLEŞTİRİLEMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı