Yazı Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 12:59 Bu yazı 761 kez okundu
 
LET’S DO IT HAREKETİNE BATMAN’DA KATILIYOR
Müh. Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

Çevre kirliliği toplumsal yaşamımızı etkileyen olumsuz bir faktördür ne yazık ki. Çevre kirliliği doğaya zarar vererek doğrudan veya dolaylı olarak doğada yaşamını sürdüren tüm canlıların zarar görmesine neden olmaktadır. Öncelikle Batman’da yeşil alanların çok yetersiz olduğunun farkındayız. Ağaçlandırma çalışmaları bu şehrin üniversitesinde bile yeterli derecede mevcut değildir. Bilimsel açıdan ve en basit haliyle ifade edecek olursak karbondioksiti oksijene çevirecek alanlarımız çok sınırlı bunu bir de çevre kirliliği ile destekliyoruz.

Özellikle geri dönüşümü zor olan maddelerin doğaya bırakılması, bunun için lisanslı toplayıcıların az  olması, bu alanda talep olmaması büyük bir sorun. Hemen bir örnekle bu konuyu destekleyecek olursak polietilen tereftalat’tan oluşan termoplastik malzemeler yani toplumun kısaltmasıyla anılan Petler, geri dönüşümleri zor olan maddelerdir. Petlerin çöpte değil de ayrı bir yerde toplanması gerekmektedir. Geri dönüşüm kutuları sınırlı sayıda ve halkımız bu konuda çok bilinçli değil. Evlerde kullanılan ve atığa dönüşen yağların lavabolara dökülmesi sonucu içme sularımız da kirlenmektedir. Ayrı bir şişede toplanıp lisanslı toplayıcılara teslim edilmeli ve halk için bu konuda konferanslar düzenlenmelidir bilinçlendirme amaçlı. Başka problemlerden dolayı su sıkıntısı çekilen bu kısa zaman diliminde buraya bunu da not düşmekte fayda var. Bir gün kirli sulardan dolayı da susuz kalabiliriz. Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen bir takım faktörleri de saymaktansa şunu demek istiyorum. Çöpümüzü bile hala yere atıyoruz. Ne yazık ki bu bilinç bile tam olarak oturmuş değil.

Daha birçok örnek sayabiliriz ama örnek saymadan bu konuda yapılabilecek bir tepkiye dikkat çekmek istiyorum. 21 Eylül’de gerçekleşecek ‘Dünya Temizlik Günü’ kapsamında yapılacak Let’s Do It Türkiye’nin Batman çapında yapılacak olan etkinliği.

Peki, nedir bu etkinlik?

Dünya Temizlik Günü, dünya genelinde Let’s Do It! Foundation tarafından organize edilen Türkiye’de sivil yaşam derneği koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre etkinliğidir.

Aynı anda tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek olan bu etkinliğin Batman’daki koordinatörü Mehmet Süheyp Aydın’dır.

21 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 11.00’da Batman Park önünde toplanılıp Esentepe’deki çöpler gönüllü ve çevreci kişiler tarafından çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla temizlenecektir. Sizi dünyanın her yerinde eş zamanlı olarak gerçekleşecek bu sivil harekete katılmaya davet ediyorum.

Haydi Batman şehrimizi daha yaşanılır bir şehir kılmak, dünyanın çevre kirliliğine dikkat çekmek, topluma bu anlamda mesaj göndermek, gelecek nesillere daha temiz alanlar bırakmak ve örnek olmak amacıyla gelin Esentepe’yi temizleyelim.

İrtibat: Let’s Do It Batman Temsilcisi Mehmet Süheyp Aydın; 0536 993 79 51

 
Etiketler: LET’S, DO, IT, HAREKETİNE, BATMAN’DA, KATILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı