Yazı Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 12:39 Bu yazı 3784 kez okundu
 
BATMAN KADIN CİNAYETLERİNE SUSMA
Müh. Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

CEMİLE AYDIN

Cemile Batman Çayı kıyısında gece yarısı park halinde bir otomobilde başından vurulmuş bir şekilde bulundu.  10 yıllık bankacıydı.  İntihar ya da cinayet olup olmadığı daha tespit edilemedi. Cemilenin ölüm tarihi: 30.04.2019

HAYRİYE ARICA

09.04.2019 tarihinde Dicle Nehri kenarında Hayriye Arıca’nın cesedi bulundu. Kayıp ihbarı verilmiş ve aranıyordu.  Hayriye’nin ailesi kızlarının kocası tarafından para için öldürüldüğünü dile getirdi. Hayriye’nin 5 yaşında bir çocuğu vardı.

KÜBRA OĞUR

Kübra 24 yaşında bir çocuk annesiydi. Boşanmak istediği eşi tarafından 09.08.2018 tarihinde başından silahla vurularak öldürüldü. Daha önce 3 kere koruma talebinde bulunduğu iddia edildi.

AMİNE DEMİRTAŞ

Amine 16 yaşındaydı. Gizli telefon kullandığı gerekçesiyle abisi tarafından işkence ile öldürüldü. Abisi Amine’yi önce tahta ve demir sopalarla dövdü daha sonra vücuduna kaynar su döktü ve en son elektrik vererek öldürdü. Babası mahkemede ‘ Kader ‘ dediği kızının ölüm tarihi 11.08 2016’dır.

EBRU ŞİMŞEK

Ebru 19 yaşında ve bir yıllık evliydi. Bir çocuğu vardı. Kocasından şiddet gördüğü için sığındığı aile evinde 04.10 2016 tarihinde ölü bulundu. Ölümünün ardından eşi umarım intihar değildir çünkü intihar dinimizce uygun değil açıklamasında bulunmuştu! ( ebrunun ölümü intihar süsü verilmiş cinayet diye geçiyor ama en son kararın ne olduğu hakkında bir habere rastlayamadım.)

Bunlar Batmanda öldürülen kadınlardan sadece bir kaçı. Amineyi aklımdan hiçbir zaman çıkaramayacağım sanırım. En büyük travmatik olayımdı. İşkenceyi yapan abisiydi. Annesiyle babasının mahkemede söyledikleri dehşete düşürüyordu insanı. Amine’nin kardeşi abisi ablasını döverken arada susadığını ve ona su getirdiğini dile getirmişti. Annesi evden çıkarken kızına işkence edileceğini anlamış ve fazla dövme deyip çıkmıştı. Babası kaderinde varmış ölmek diye savunma yapmıştı. İşkenceyle ölüme kader demişti nereye tutunmaya çalışsa elinde kalıyordu insanın.

 Batman bir ara kadın intiharlarının en yüksek oranda olduğu şehirdi. Elimizde hiçbir şey ile ilgili net bir veri yok. Öldürülen, intihar eden, şiddet gören, tacize ve tecavüze uğrayan kadınlar… Herhalde tek bildiğimiz şey  ahlak bekçilerinin çok fazla oluşu. Bununla birlikte kız çocuklarını kısıtlayan, dışarı çıkmalarına, bir erkekle konuşmalarına izin vermeyen, giyim tarzına karışan ailelerin olduğu.

Yapılan baskılar ve ahlak diretileri gençleri intihara sürüklüyor. Ailelerin  biriyle evlendirdikten sonra sahip çıkmadıkları kızları eşleri tarafından şiddete uğratılabiliyor ve öldürülebiliyor.

Çok merak ediyorum, evladınızdan daha değerli daha önemli ne olabilir?

Toplumun bir çok kesimi için evladından daha değerli şeyler var mesela elalem ne der düşüncesi, namusumuz ne olacak, ahlaklı aile yapımızı bozacak tarzı birtakım düşünceler. Hiçbir şey toplumdaki bir bireyin hayatından daha önemli olamaz. Evlatlarınıza ahlak yargılarıyla değil kol kanat gererek sahip çıkabilirsiniz ancak. Bu şehirde kadınlar ölüyor.  Sadece bu şehir de değil dünyada da kadınlar ölüyor. Suçlusu hepimiziz. Tüm bu olanlara gözümüzü kapadığımız ve işimize geldiği gibi davrandığımız için ve ölen kadınların ardından bağırıp başka kadınların ölmesine mani olmadığımız için.

Batman!

Kadın Cinayetlerine Susma…

 
Etiketler: BATMAN, KADIN, CİNAYETLERİNE, SUSMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı