Yazı Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 16:11 Bu yazı 1767 kez okundu
 
BATMAN VE PETROLÜ
Müh. Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

Bilindiği üzere Batman petrol ile gelişen bir şehirdir. Petrolün bulunması ile istihdam sağlanmış, nüfus çoğalmış ve rafineri kurulmuştur. Zamanında TÜPRAŞ ve TPAO ‘nın çalışanlarına sağladığı maddi olanaklardan dolayı çalışanlar iyi kazançlar elde etmiştir. Batman da petrolün bulunması Batman için önemli bir güçtür.

Peki, petrol nedir?

Petrol organik maddelerin yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında binlerce yılda sıkışarak oluşturduğu bir üründür.  Bu nedenle de tükenebilir bir enerji kaynağıdır yani bir 60 yıl sonra petrol diye bir şey kalmayabilir.

   Batmanda petrolün bulunması tabiki bu petrolün işlenmesini gerektirecek sisteme ihtiyaç duydurttu. Bu sebeple de rafineri kuruldu. Rafineri, yerin altından sondajla çıkarılan petrolü bir çok aşamadan geçirerek çeşitli ürünlere dönüştürmemizi sağladı .  Ham petrolün en son geldiği aşamalardan biri olan destilasyon ( damıtma) kolonu ile kaynama noktası ayrımına bakılarak bir ayırma işlemi gerçekleştirilir. Kolonun üstünden gaz yağı gibi uçuculuğu yüksek olan ürünler elde edilirken kolonun ortasındaki tepsilerden LPG, motorin, benzin ve kolonun aşağısına doğru da çoğu zaman kalıntı diye adlandırılan asfalt elde edilir. Bunlar tanklarda bekletilir ve doluma gönderilir. Kısaca bir rafine işlemi bu anlattığım.

İyi, hoş, güzel de bu petrol acaba çevreye ne kadar zarar veriyor?

Aslında petrol en büyük zararını denizlere verir. Taşınma sırasında oluşan sızıntılar veya daha büyük felaketler denizleri kirletmekte ve denizlerde yaşayan canlıların varlığını tehdit etmektedir. Bu küresel bir problemdir. Bu problemi Batman bazında ele aldığımız zaman şehir açısından bir risk görülmez çünkü bir denize ve dolaylı olarak bir limana sahip değiliz ve petrolü dışardan almıyoruz ama tabiki tek problemi bu değil petrolün. Bununla birlikte hava kirliği, su kirliliği, gürültü kirliliği gibi çevreye birtakım zararları mevcut. Petrol rafinerileri büyük miktarda enerji ve su tüketir,  atık suyu da üretir.  Atmosfere tehlikeli gazlar salar ve katı atığının da bertarafı zordur.

Su başlı başına bir problem. Herhangi bir petrol sızıntısında yüzey ve yeraltı suları kirlenir çünkü. Bundan dolayı suyun kaliteside azalıyor.  Her rafineride olduğu gibi Batman Rafinerisinde de atık su arıtım ünitesi mevcut. Bu ünitelerde fabrikanın kullanılmış suları fiziksel, biyolojik, kimyasal aşamalardan geçirilerek doğaya salınıyor  hatta dört yıl önce staj zamanımda oradaki personel bize  ileri derece atık su arıtma teknikleri kullanarak atık suları içme suları haline getirme gibi bir düşünceleri olduğunu söyledi rafinerinin.  Güzel bir proje fakat gerçekleşme ihtimali ne kadar yüksek bilemem .

Bunun dışında çevresel etkilerinin arasında sera gazlarının etkisinin artması da var.

En önemli hava kirleticileri sülfür oksitler, karbonmonoksit ve hidrokarbonlardır.  Yüksek sıcaklıkta gerçekleşen yanma işlemleri de hava kirliliğine sebep olur. Batman da hava kirliliği oranı yüksek olan bir şehirdir.

Yazımı yıllar önce eurovisyon şarkı yarışmasında söylenilen “ aman petrol “ şarkısıyla  tamamlayıp bilimsellikten sıyrılıp, makale havasını son cümlemle yok etmeye çalışayım.

Aman petrol canım petrol ah bir de şu çevresel etkilerin olmasa...

 
Etiketler: BATMAN, VE, PETROLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı