Yazı Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 12:08 Bu yazı 1537 kez okundu
 
BATMANIN HAVA KİRLİLİĞİ- Çok ciddi hastalıklarla karşı karşıyayız!
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

 

Sizi tedirgin edecek bir cümleyle yazıma başlıyorum çünkü araştırdıkça bende çok tedirgin oluyorum. Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü’nün ( WHO) 2017 yılında yayımladığı raporda Batman Avrupa’da havası en kirli üç şehir arasına girmişti.

Batman Valiliği bu konu ile ilgili açıklama yapmış ve verilerin 2012 yılına ait veriler olduğunu belirtmişti ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanmış 2013/37 sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesinde, ülkemiz genelinde kirletici parametrelere ait uyulması gereken sınır değerlerin altında değerlerimiz olduğu ifade edilmişti.

Ben de halkın bu konudaki nabzını ölçmek için sosyal medya üzerinden yaptığım küçük çaplı bir anketle Batman halkına bu hafta yazacağım yazıda hava kirliliğinden mi yoksa içme sularından mı bahsetmem gerektiğini sordum.

  55’i hava kirliliği 45’i ise içme sularından bahsetmem gerektiğini ifade etti.

 Batman’ın içme suları da ciddi bir meseledir ama ben hava kirliliğinin daha mühim bir mesele olduğunu düşünüyorum.  Belli bir değere, skalaya yahut bilgiye gerek duymaksızın bu konu hakkında herkes yorum yapabilir. Bunun için dışarıya çıkmak yeterlidir bence.

Hava kirliliğinin öncelikle en büyük etkilerini bedenimizde hissederiz. Havaya karışan kirletici maddeler insan sağlığı üzerinde etki eder. Az veya çok bu oran değişir ve kronik veya akut hastalıkların oluşumuna sebep olur. Bu hastalıklar solunum sistemi ve cilt üzerinde etkili olur. Bunlarla birlikte var olan hastalıklarımızı da tetikleyebilir.

 Peki Bu Hava Neden Kirli?

Öncelikle araçlar konusunu ele almak istiyorum. Bilindiği üzere Batman araç sayısı bakımından zengin bir kent bununla birlikte lüks araç kullanımında da yine üst sıralarda yani sadece araç yetmiyor lükse de aşırı düşkünüz. Yaşam alanı bakımından çok büyük bir şehir olmadığımızı da ele alırsak, egzoz gazlarından kirlenen hava oranının büyük olduğunu düşünüyorum. Özellikle Saat 17:00 sularında yani iş dönüşü kafanızı kaldırın ve havaya bakın.

Araçların egzoz filtrelerinin durumunun ortalama ne olduğunu bilmiyorum fakat sık sık kontrol edilmesi gerekli. Az önce de belirttiğim gibi Batman yaşam alanı açısından çok büyük bir şehir değil yani bir yerden bir yere gideceğinizde genelde işinizi bir toplu taşıma aracıyla halledebiliyorsunuz bu yüzden toplu taşıma araçlarına rağbet edilmesinde de fayda var . Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesinin de gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bir diğer sebep de coğrafi konumdan kaynaklı.

Gözlemleyebileceğiniz üzere Batman aslında çukurda.  Bu çukurdan dolayı da hava sirkülasyonu oluşmamakta.

Hava sirkülasyonun oluşmamasındaki bir diğer etken de çarpık kentleşme. Ne yazık ki apartmanlar birbirine çok yakın yapılıyor.

Tüm bunlarla birlikte bir de petrol rafinerisi…

 Petrol ile şehirleşmiş olmamızın ve Batmandaki çoğu insanın Batmanda çıkan petrolden dolayı kendine iş olanağı sağlamış olması gibi olumlu faktörlerin yanı sıra olumsuz birtakım faktörlerde mevcut.  Onlardan bir tanesi de rafinerinin fuel-oil ve yüksek kükürtlü fuel-oil ürünü elde etmesi. Fuel-oil ile laboratuvar ortamında iki aylık bir çalışma yaptım. Laboratuvar ölçekli çalışılınca bile rahatsız edici kokusunu soluyabiliyorsunuz. Bunun yüksek oranlarda havaya karışmasını düşünemiyorum.

SO2  (kükürt dioksit) gazı zaten hava kirleticilerinin başında geliyor.  Etkileri zararlıdır, insanları hayvanları bitkileri ve hatta eşyaların üzerinde bile görülebilir. Kükürdü yüksek yakıt maddeleri kullanan şehirlerin havasında SO2 miktarı artar.  Bu durumda neyse ki kalorifer sistemimiz kalktı diye sevinebiliriz (fuel oil- 6 kalorifer yakıtıdır). Doğalgaz temiz yakıt kategorisinde ama hiç mi kirletmez havayı diye soracak olursanız, kirletir. Ama en azından kalorifer yakıtı kadar değil.

Ve tabi ki yeşil alanlar…

Siz görebiliyor musunuz ben genelde göremiyorum, çok yetersiz. Mutlaka ağaçlandırma çalışmaları yapılmalı ve halk tarafından korunmalı aksi takdirde çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalacağız.

 
Etiketler: BATMANIN, HAVA, KİRLİLİĞİ-, Çok, ciddi, hastalıklarla, karşı, karşıyayız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı