Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 12:57 Bu yazı 4484 kez okundu
 
COCA COLA MERSİN FABRİKASI
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

                                  

Bu yazımda sizlere bir Kimya Mühendisliği Öğrencisi olarak inceleyebildiğim Coca Cola ‘dan bahsedeceğim. Bir buçuk ay Coca Cola’nın Mersin Fabrikasında bulundum. Bu süre içerisinde Coca Cola’nın ve Coca Cola Company’ nin diğer bazı ürünlerinin tüm fabrikasyon aşamalarını yakından görebilme ve inceleyebilme şansına sahip oldum.

Hepimiz içiyoruz fakat  içerken aklımızı kurcalayan birtakım sorularda yok değil kafamızda.  Bu sorulardan bir tanesi de Coca Cola’nın  gizli bir sırrı olduğu .

Evet, bilmediğimiz bir özütü var ve  bu özüt ticari amaçlardan dolayı gizleniyor.

Gelgelelim böcek mevzusuna. Sadece böcek değil içerisinde AIDS kanı, fare , fare zehri (!) gibi birtakım şeylerin olduğu iddia ediliyor.

Bahsedilen böceğin Coca Cola’ya rengini verme amaçlı konulduğu iddia ediliyor. Böcekten bahsedilirken aslında kastedilen şey kırmızı böceğin boyarmaddesini oluşturan karminik asittir. Yani kolanın içerisinde karminik asidin var olduğuna dair şüpheler var. Bu söylentilerden sonra aslında birtakım analizler yapılmış ve içerisinde  karminik asit tespit edilmemiş ve bu belge de gerekli yerlerde yayınlanmıştır. Araştırdığınız takdirde belgeye ulaşabilirsiniz . Bu bahsedilen şey aslında teorikte de mümkün olmayan bir şey.

Birincisi Coca Cola’nın rengi,  içerisindeki  renklendirici karamelden dolayı koyu kahverengi ve bu kırmızı bir böcek.

İkincisinde bunun için  Coca Cola  fabrikalarında böcek odaları falan olması gerekirdi herhâlde .

Bunun dışındaki söylemler de bunun kadar garip aslında. AIDS’ li insan kanından tutun çeşitli zehirlere kadar. Fabrika gayet hijyenik  ve oradayken her türlü aşamayı gözlemleyebiliyorsunuz. Gözlemlediğim kadarıyla da bu bahsedilenler gerçek dışıdır.

Ve tabiki o samimi ortam...

Sanırım biraz da bundan bahsetmeliyim . Orada bulunduğunuz süre içerinde sorduğunuz tüm sorulara cevap alabiliyorsunuz. Fabrikanın  isçileri, mühendisleri ve müdürleri her türlü sorunuza cevap veriyor ve sizinle ilgileniyor. Çok samimi ve  güzel bir çalışma  ortamı mevcut. Eğitimime ve bu alandaki gelişimime katkıları olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla memnun kaldım . Bundan dolayı da özellikle teşekkür etmek istediğim bir kaç isim var.  Öncelikli olarak her türlü bilgisinden faydalanabildiğim  Tekniker Kamil Çakır’a yine proje üzerinde çalışmamı sağlayan,  teknik bilgilerinden faydalandığım Çevre Mühendisi Yusuf Dulda’ ya ve sürekli böyle bir müdür bulunmaz diye bahsedilen ve bu  hakkında bahsedilenlere hak verdiğim Fabrikanın Üretim Müdürü Eren Canıyılmaz’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Teşekkürler Coca Cola Mersin Fabrika...

 

 
Etiketler: COCA, COLA, MERSİN, FABRİKASI, , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı