Yazı Detayı
17 Aralık 2017 - Pazar 14:17 Bu yazı 1375 kez okundu
 
FEMİNİZM ÜZERINE...
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

Bu kelimeye bir çoğunuzun yabancı olduğunu biliyorum. Bu sebeple konunun ilginizi çekmeyeceğini tahmin edebiliyorum ama tam da bu noktada konuyu yazmam gerektiği kanısına vardım.

Feminizm; kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren ve bunu gerçekleştirmeye  çalışan akımdır. Ülkemizde de ve aslında gelişmemiş diğer ülkelerde de ne yazık ki feminizme dair hiç bir şey yok. Bu ülkenin doğusu bu konuda bir tık daha geride. Çünkü bizde geçerliliğini biraz yitirmiş ama hala var olan “ töre, berdel, küçük gelin “ gibi kavramlar var. Kadının var olma sebebini temizlik, yemek yapmak, çocuk doğurmak ve bakmak olarak görenler var. Kadının toplumsal alanda hiç bir şekilde erkekle eşit olmaması gerektiğini düşünenler var. Kadını cinsel bir obje olarak görenler var. Kadını dövenler ve öldürenler var. 2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317’ si silahlı toplam 397 kadın cinayeti olayı yansıdı. Kadın cinayetinin yüzde seksen beşini eşler, sevgililer , eski eşler, ayrılmak istenilen sevgililer işledi. Gördüğünüz gibi bir kadının ayrılma, boşanma hatta kavga etme özgürlüğü bile kısıtlanıyor.

Tam da burada devreye feminizm giriyor. Feminizm eşitlik demektir. Bu eşitlikten kastettiğimiz fiziksel, biyolojik bir eşitlik değil tabi ki. Kadın ve erkek zaten bu hususta birbirinden farklıdır. Bahsettiğimiz eşitlik kadın ve erkeğin toplumsal alandaki eşitliğidir.

Ben hep şuna inanmışımdır ; Feminist bir kadın veya erkek şiddetin her türlüsüne karşıdır , hayvanlara ve doğaya da zarar vermez bununla birlikte insana da zarar vermez , iyidir çünkü kadın ve erkek eşitliğini savunan bir insan savunduğu şey itibariyle tüm insani vasıflar üzerinde taşır. Buna inanan, bunu benimseyen bir insandan insanlığa dair çok ta aykırı hareketler göremezsiniz. Bu konular birbirini bütünler, birbirinin temelidir.

Siz sanıyorsunuz ki bir kadına fiziksel şiddet uygulamayınca insanız.

- Hayır

Psikolojik şiddette var. Bir kadından sürekli aranılmayı beklemek, kadına hesap sormak, kadını kısıtlama sorgulama, küfür, tehdit bunlarda psikolojik şiddettir. Fiziksel şiddete karşı olan bir çok insan psikolojik şiddet uygular ve bir çok küfür kadın bedeni üzerinden edilir. Her üç kadından biri bir erkek tarafından tehdit edilmiştir mutlaka.

İzlediğimiz televizyon dizileri ve programları apayrı bir konu. Sürekli bir tecavüz, taciz hikayelerini konu edinen diziler bunu tecavüzcüyü veya zorbayı sonradan iyi göstererek olayı basit bir hale indirgiyorlar. Evlilik programlarında erkekten her şeyi beklemenin ne kadar normal olduğunu görüyoruz ki hu hiç normal değil. Bana baksın diyen kadınlar var ki kimsenin size bakmasına ihtiyacınız yok aslında bunun gibi daha bir sürü şey.

İşte feminizm bunun için gereklidir. Her hangi bir akıma ya da ideolojiye bağlı olmanız tabi ki gerekmiyor ama feminizmin doğruluğu ve haklılığı da  inkar edilmemesi gereken bir gerçek olarak dursun şurada...

 
Etiketler: FEMİNİZM, ÜZERINE...,
Yorumlar
Haber Yazılımı