Yazı Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 15:12 Bu yazı 1527 kez okundu
 
HALKLA BERABER NASIL YÖNETİRİZ?
Bulut Kutlu
bulutkutlu72@hotmail.com
 
 

 

Kamu yönetiminde halkla en yakın ilişki içerisinde olan birim; yerel yönetimlerdir. Yerel yönetim anlayışında vatandaşın ihtiyaç ve isteklerine duyarlı davranmak, vatandaşın sürekli desteğini, beğenisini ve güvenini sağlamak belediye yönetimleri için çok önemlidir.

Halka en yakın yönetim birimi olma özelliği taşıyan belediyelerin en önemli görevi, vatandaşın istek, beklenti ve şikayetlerine uygun hizmetleri sunmaktır.

-Sosyal, kültürel ve sportif alanlar,

-Yeşil alan, park ve bahçe hizmetleri,

-Cadde, sokak ve halka açık alanların temizliği,

-Toplu taşıma hizmetleri,

-Alt ve üst yapı çalışmaları, yol ve kaldırım çalışmaları,

-Sosyal yardım faaliyetleri vb. hizmetler belediyelerin görev ve sorumluluk alanındadır.

Hizmet alanı bu derece geniş olan bir kamu kurumunun, vatandaşın istek ve beklentilerinin ne olduğunu bilmesi ve karşılayıp memnun etmesi elbette kolay olmayacaktır.

Türkiye Nüfus sıralamasında 36. İl olan Batman; aynı zamanda genç nüfus oranının en fazla olduğu iller arasındadır. Büyükşehir olma yolunda ilerleyen Batman’ın ihtiyaçları da bu doğrultuda değişmektedir.

Fakat buna rağmen hala çağın gereklerine uygun olmayan yöntemlerle kararlar alınıyor, şehir yönetilmeye çalışılıyor. Modern belediyecilik anlayışında güzel örneklerden biri olan; 6 Ayda bir belediyeler kamuoyu araştırmaları gerçekleştirir ve alınan sonuçları karşılaştırılır. Bir mahallede yapılacak basit bir park için bile mahalle sakinleri ile mini referandum yapılarak halkın istekleri dikkate alınırken, ilimizde büyük ölçekli proje ve hizmetlerde halka sorulmadan masa başından kararlar alınması aklımıza şu soruları geliyor:

Yöneticilerin görevi halkın istek ve beklentilerine göre karar almak değil mi?

Vatandaşı memnun etmek için o görev ve sorumluluğu almadılar mı?

Nasıl oluyor da halk için yapılacak proje, etkinlik ve çalışmalar için halka sorulmadan masa başından kararlar alınabiliyor?

İnsanı halka hizmet noktasında ileriye taşıyan en önemli unsur şudur; kararı sadece siz vermiyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bu şehri yönetenler ile halk beraber karar alarak yönetmelidir.

Öncelikli ihtiyaç olan hizmet ve projeleri, hizmetten yararlanan vatandaş belirlemelidir.

Yazdıkça yukarıdaki soruların cevabının daha önce söylenmiş olduğunu fark ediyorum. Belediye Eşbaşkanları Mehmet Demir  ve Songül Korkmaz seçim öncesi ve sonrası sürekli dile getiriyordu.

“HALKIMIZLA BERABER YÖNETECEĞİZ”

Peki alınan kararlara vatandaşın katılımını sağlamak, halk ile beraber yönetmek mümkün müdür?

Kısacası; vatandaş odaklı çalışmalar için doğrudan halkla temas kurulmalı, kamuoyu yoklaması yapılmalı, saha çalışmalarıyla isteklerinin ne olduğu öğrenilmelidir.

Kamu hizmetlerinin sunulmasında hizmetten faydalanan vatandaşın istek ve beklentilerinin dikkate alınması, hem kamusal kaynakların daha ölçülü kullanımını sağlayacak hem de halkın kamu hizmetlerinden duyduğu memnuniyet düzeyini ve belediye ile olan bağını artıracaktır.

Bu araştırmalar belediyenin yapacağı ilk icraat olmalıdır. Teşhis doğru olursa atılacak adımlar doğru olacaktır. Tabi şimdi belediye ön planda tutularak yazıldığı için diğer kamu kurumları bizi ilgilendirmiyor şeklinde düşünebilirler. Bu şekilde düşünerek vicdanlarını rahatlatabilirler mi?

Kısacası kamu kurumları için, ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ olan kamuoyu araştırmalarıdır. Çünkü bilimsel araştırmalar insanların mutlu olacakları ya da kişisel çıkarları ön plana çıkaracak sonuçları elde etmeye değil, bilimsel anlamda “en geçerli” ve “güvenilir” gerçeklere, yine bilimsel yöntemlerle ulaşmayı amaçlar.

 
Etiketler: HALKLA, BERABER, NASIL, YÖNETİRİZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı