Yazı Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 13:15 Bu yazı 785 kez okundu
 
İdeolojiler ve Ön yargılar
Sedat Memiş
batmanolay@gmail.com
 
 

 

İdeolojiler aynı zamanda birer ön yargı mıdır sorunsalı siz şuan bu satırları okurken bile dünyanın herhangi bir yerinde emin olun tartışılıyordur. İlk ifade biçiminde birbirinden uzak kelimeler olarak algılanır. Fakat üzerinde düşünüldüğü zaman birbirine uzak algılanan bu kelimelerin birbirinin sonucu olduğu varsayımına varacaksınız. Peki ya gerçekten ön yargılar ve ideolojiler arasında bir benzerlik var mıdır? Bu sorunun cevabına gelmeden önce Literatürde ne anlama geldiklerine bakalım

İdeoloji: Düşün bilimsel, toplumsal ya da siyasal bir öğreti oluşturan, ülkü olarak da benimsenebilen, kişi ve kurumların davranışlarına yön veren düşünceler bütünü.

İdeoloji, Literatürde bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Anlamından yola çıkarak kişilerin ve kurumların davranışlarına yön verebilmek için bir ön yargıda bulunmak gerekmiyor mu acaba?

Ön yargı: Bir kimseyle ya da şeyle ilgili olarak, belirli bir olaya, duruma ya da görmeye dayanan, önceden edinilmiş olumlu ya da olumsuz yargı, kanı.

Ön yargı ise Literatürde bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Önceden edinilmiş bilgilerden yola çıkarak, birer yargıya birer kanıya ulaşma olarak ifade edilmektedir.

Şimdi tekrar düşünelim. Birbirinden kopuk ve uzak olduğunu zannettiğimiz iki kelime hala birbirine uzak mı? Bilimsel anlamda kesinlikle değil. İdeolojiler mevzuattaki işleyişi göz önünde bulundurarak gelecek yıllar için çıkarımlarda bulunur ve ona dönük planlar oluşturmaya çalışır. Bu planları sorunsuz bir şekilde işletebilmesi içinde gelecek seneler için çıkarımda bulunmuş olduğu fikirleri zamana ve küresel zamana uyarlar. Önyargılar ise yine aynı şekilde geçmiş olaylardan ve tecrübelerden yola çıkarak, bir daha aynı sorun ve kargaşayla uğraşmamak için birer kanıya varmayı hedefler.

‘’Önyargılar’’ ve ‘’ideolojiler’’ her ne kadar eş anlamlı kelimeler olarak belirtilmese de Literatürde, işleyiş ve uyarlayış prensipleri tamamen aynı. Temel nedeni ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır. İdeolojiler, önyargılarda bulunmadığı sürece geleceğe dönük hiçbir çıkarımda bulunamazlar.   Aynı şekilde prensip olarak aynı metot kullanıldığı için ön yargısal düşünce biçiminde, karşımıza geleceğe dönük planlamalar olduğundan dolayı tamamen ideolojik düşünce biçimiyle örtüşmektedir.

Önyargılar ve ideolojiler arasında bir ilişkinin olduğunu bilmek neden önemli peki? Bilindiği üzere ön yargısal düşünce biçiminde kanının gerçekleşme oranı 50 ye 50’dir. Şayet dediğimiz gibi ideolojiler ve ön yargısal düşünce biçiminde aynı metot kullanılıyorsa ideolojilerin geleceğe dönük yapmış olduğu planların gerçekleşme ihtimalide 50’ye 50’dir.

Evet, geleceğe yönelik planlar yapmak zorundayız, çıkarımda bulunmuş olduğumuz metottan yola çıkarak sadece bu nedenle geleceğe dönük önyargılar ve ideolojiler oluşturmayalım demiyoruz. Geleceğe yönelik fikirler üretirken, ideolojik fikirlerden uzaklaşıp modern ve bilimsel fikirlerin oluşturulması taraftarıyız. Nedeni ise ideolojik fikir ve düşüncelerin kullanmış olduğu düşünce yönteminin ön yargısal düşünce biçiminde kullanılan düşünce biçimiyle tam anlamıyla benzerlik göstermesidir. Yanılabiliriz.

 
Etiketler: İdeolojiler, ve, Ön, yargılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı