Yazı Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 15:17 Bu yazı 3013 kez okundu
 
KAYYUM VE EKİBİ KAMUOYUNA AÇIKLAYACAK MI..?
Osman Arslan
osmanarslan7221@gmail.com
 
 

 

 Kayyumun devraldığı belediye yönetimi Mart seçimleriyle son buluyor. Seçimle kazanılan belediye yönetimi büyük bir şiarla yola çıktığını her fırsatta dile getirmişti. Batman’da yaşamasak, daha önceki yerel yönetimin çalışmalarını görmesek ve bu kentin nerden nereye geldiğini bilmesek, belki de yola çıkılan ilke ile bugün Turgut Özal Bulvarı’nda yeni yapılan aydınlatma direkleriyle kayyumun ne kadar başarılı; bu kentin kayyum ve ekibiyle Batman’ı nasıl parmakla gösterilen şehir haline getirdiğine inanacağız..!

Önceki yerel yönetim bu şehre vizyon projelerini kazandırmamış olsaydı, var olan aydınlatma direkleri kendi işlevini yerine getirmemiş olsaydı, kayyum ve ekibinin kelle koltukta Batmanlılardan daha çok Batmanlı olduğunu sizden çok bizler dile getirmekten çekinmezdik. Elbette önceki dönemin yanlışları oldu, fakat halkın oyuyla başkanlık kazanmış bir partinin belediye başkanlarının başarısını görmezden gelmek haksızlık olmaz mı? Bugün Necdet Atalay’ın belediye spora desteğini çekip belediyenin tek işinin halka hizmet olduğunu söylemesi, vizyon çalışmalarını başlatması. Serhat Temel’in vizyon projesini bu kente kazandırması, Temel ve ekibinin başarılı çalışmaları, bunları yok saymak sizce haksızlık değil midir?

Kayyum ve ekibinin başarılarını çoğu zaman kaleme aldık, kimi zaman bu çalışmaları yazdığımız için eleştirildik, hiç önemli değil. Biz doğru olanı kaleme alıyoruz. Bugün şuan yerel yönetim koltuğunda İMC usulü çalışmanın yapıldığını önceden de dile getirdik, bugün de kaleme almaktan çekinmiyoruz. Kayyum ve yardımcıları öyle isabetsiz ve bu devletin kasasını tasarrufla kullanmak yerine savurarak kullanmasını nasıl olur da bizden süslü övgülerle söz etmemizi bekleyebilirsiniz.

DİREKLER ÇALIŞMIYOR MUYDU?

Daha önce 7 bin liraya dikilen Turgut Özal Bulvarı’ndaki aydınlatma direklerini sırf görüntü olarak güzel gözüktüğü için övmemizi nasıl beklersiniz?  Aynı direkler bugün daha önce yapılan vizyon yoluna yani Valilik caddesine dikildi. Devlet tasarruf yapsın diye konuşulurken, halk geçimini bile zor sağlarken, var olan aydınlatma direklerini kaldırıp yerine döviz kurlarının yükseldiği ve her şeyin iki katına çıktığı dönemde daha önce 7 bin lira olan bu direkleri şuan kaç bin liraya diktiğini belediye bize açıklayabilir mi? Her yere kış çiçekleri adı altında trafiğe aykırı, şehir planlamasına uygun olmayan kavşakları botanik bahçesine çevirerek çok çalıştığınızı mı iddia ediyorsunuz? Söyleyin bize kaç bin çiçek alındı ve bu çiçeklerin ödemesi ne kadar? HDP döneminde su daha ucuz iken bugün gelir gelmez suya zam yaptınız? Belediyenin gelirleri az diye bir açıklama yapabilirsiniz, olabilir peki madem belediyenin gelirleri az ne diye her yere kavşaklar yapıp, çiçekler ektiniz ne diye sağlam lambaları kaldırıp yerine tek kalemden çıkan direkleri diktiniz? Çok mu zenginiz ya da bizi mi kekliyorsunuz? Geldiğiniz günden bugüne yaptığınız harcamaları tek tek kamuoyuna neden açıklamıyorsunuz?

Batman halkının istihdama, ekmeğe ihtiyacı var. Başkan yardımcınız kalkıp hentbol takımına servet ödedi. Sırbistan, Bulgaristan yurttaşlarını Batman’a sporcu yaptınız. Yarın gideceğinizi bildiğiniz halde belediye spora, hentbol takımına neden bu kadar para harcadınız, yetmedi binlerce bin sayfalık ciltler halinde sporla ilgili kitaplar basıp dağıttınız? Soruyoruz bu paraları babanızın cebinden mi harcadınız yoksa bizlerin, halkın verdiği paralarla mı yaptınız? Vatandaşa suyu daha zamlı satacaksınız, elin Sırbistanlısına ise millet iş bulamazken, vatandaş ekmek yiyemezken para akıtacaksınız.

Onca harcama kalemi peki gelecek yıllarda yargıya takılmayacak mı? Devletin denetçileri elbet gün gelir hesabını sorar, hani sormaz biz yine de iyimser olup soracak diyelim. Biz biliyoruz ki gördünüz ekip yargılanacaktır. İMC usulü belediyede çalışıp aynı anda başka yerde çalışıyormuş gibi gözükenler de zimmet ödeyecektir. Şu bir gerçek ki devlet kalıcıdır, ama kişiler gidicidir mesela kayyum ve ekibi gibi. Yerel seçim için isimler arasında kayyum neden yok? Ertuğ Şevket Aksoy’un yanlış anlamayın başarısız olduğunu söylemiyoruz, hatta dürüst ilkeli olduğunu da diğer dönemler yazdık çizdik. Fakat ortada yanlış giden işler var. Başkan Vekili Aksoy bunları görmüyor mu? Ya da kendileri İzmir’de mi yaşıyor, arada canlı bağlantı yapıp Batman’la ilgili çalışmaları mı izliyor.  Belediyeyi kim yönetiyor? Gerçi Başkan Vekili Aksoy’a artık ulaşmak zor, basın müdürü ayrı havada, özel kalemi ayrı telde… Hepsi sıcak koltuğun etkisinde kalmış olacak ki yukarıda havaların hep güzel geçeceğini düşünüyorlar…

HALK AÇIKLAMANIZI BEKLİYOR

Şimdi çıkın bize açıklayın,

1. Vizyon projelerine ne kadar para harcadınız?

2. Daha önceki yerel yönetimin vizyon projesine harcadığı rakam ile sizlerin harcadığı para ne kadar?

3. Konserlere ayırdığınız, ramazan ayında şenliklere verdiğiniz paraları çıkın kamuoyuyla paylaşın.

4. Direkleri ne kadara aldınız kimden aldınız ve ne kadara diktiniz?

5. Cilt cilt yapılan spor kitaplarını nerede, ne kadara bastınız ve dağıtırken ne kadar masrafla yaptığınızı çıkın açıklayın?

6. Belediye spor ve hentbol takımlarına ne kadar para harcadınız, her sporcu ne kadar para alıyor çıkın kamuoyuna açıklayın.

7. Kaç bin çiçek aldınız ve çiçeklerin tanesini ve harcadığınızı toplam parayı kamuoyuna açıklayın.

8. Kaç çalışan çıkarıp kaç çalışan aldınız?

 9. Çalışanlar liyakat çerçevesinde mi alındı, siyasilerden kimin referansı?

10.HDP döneminde borç ne kadardı, şimdi ne kadar?

11. Ankara’nın bile konuştuğu o çiçeklere ne kadar harcadınız, kamuoyuyla paylaşın.

Saymakla bitmez, yerel yönetimden kim ne kadara, nerede kaç daire aldığını, Batman’da hangi işletmeye ortak olunduğunu yazmıyoruz, şuan bunları soruyoruz sadece? Hani şiar dediniz ya, bizler de ilk önce mükemmel dedik, şimdi de mükemmelce soruyoruz, anlatmaya gerek yok…

Biz kimseyi karalamıyoruz, zan altında da bırakmıyoruz. Kamuya mal olmuş bir kuruluşun harcamalarını basın etiği ve kanunu kapsamında kamuoyu adına sadece soruyoruz. Mesleğin vermiş olduğu hakları kanun gereği kullanıyoruz.

DİPNOT

Biz yurttaş gazetecilik yapıyoruz, kimseye yalakalık yapmıyoruz. Halkın görmek istediklerini, söylemek istediklerini dile getiriyoruz. Görüp de susmuyor, duyup da konuşmuyor değil aksine halk adına sormaya devam edeceğimizi paylaşıyoruz. Düne kadar gazetemiz yokken bizi arayıp sormayan, gazetemiz olduktan sonra bazı kurumların kanunsuz yaptığı hataları yazınca sırf amirine yalakalık olsun diye bizi arayıp soran kişilere de bir çift sözümüz var, biz sizin ne yaptığınızı biliyoruz ama siz kendi çıkarlarınız için etek öpmeye devam edebilirsiniz. Biz kimsenin eteğini öpmüyoruz. Sırf çalıştığınız yerdeki amirinize yalakalık yapmak yerine kişilikli olun, her şey makam ve para değildir. İnsanları insan yapan kişiliği, erdemliğidir. Söyleyemediğimiz gerçeklerle ölmek yerine yurttaşlara kulak verip, vatandaşlar gibi görüp konuşmak bizim ilkemizdir. Kurumu babalarının malı gibi kullanan her yöneticiyi yazıp çizmeye devam edeceğiz. Kimseye iftira atmıyoruz kimseyi lekelemiyoruz. Olmayan şeyleri uydurup çizmiyoruz, gerçek olan ne ise onları paylaşıyoruz, aksini ispat eden varsa yargı yolu her zaman açık.

 
Etiketler: KAYYUM, VE, EKİBİ, KAMUOYUNA, AÇIKLAYACAK, MI..?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
03 Şubat 2019
VATANDAŞ YOĞUN BAKIMDA YER BULAMAZKEN UÇAN HALI MEVZUSU NEDİR
999 Okunma.
27 Ocak 2019
GAZETECİ OLARAK SORMAK ZORUNDAYIZ
624 Okunma.
16 Ocak 2019
REKLAM YAPMAYAN KURUM MÜDÜRÜ
1125 Okunma.
13 Ocak 2019
YENİ VALİ VE İL ÖZEL İDARESİ
925 Okunma.
06 Ocak 2019
BIRAKIN VİTRİNE OYNAMAYI…
693 Okunma.
30 Aralık 2018
BAŞKAN VEKİLİ AKSOY DERHAL GÖREVDEN ALMALI…
2448 Okunma.
16 Aralık 2018
YENİ VALİ O KURUM MÜDÜRÜNÜ GÖREVDEN ALACAK MI?
1668 Okunma.
09 Aralık 2018
YALAKALIK KÜLTÜRÜNDEN UZAKLAŞIN..
687 Okunma.
28 Kasım 2018
BABAMIN RUHUYLA 26 YIL
803 Okunma.
25 Kasım 2018
DEVLET REKTÖRÜN KURAL TANIMAZ ŞOFÖRÜNE YAPTIRIM UYGULAYACAK MI
1047 Okunma.
18 Kasım 2018
VATANDAŞ ADINA SORUYORUZ: VALİ GÖREVDEN ALACAK MI?
2211 Okunma.
11 Kasım 2018
YENİ VALİ VE KURUM MÜDÜRLERİ…
1170 Okunma.
29 Ekim 2018
SPORTMEN VALİ VE UYUŞTURUCU SORUNU
968 Okunma.
14 Ekim 2018
BATMAN VALİSİ AHMET DENİZ’İ ANLATMAYA GEREK VAR MI…
1387 Okunma.
07 Ekim 2018
KURUM AMİRİ DEVLETİN KAPISINA TEKME ATARSA…!
1861 Okunma.
30 Eylül 2018
BATMAN’I İHMAL EDENLER…!
950 Okunma.
23 Eylül 2018
EKONOMİK KRİZ VE KURUMLARDAKİ HARCAMALAR…!
877 Okunma.
17 Eylül 2018
DARBEYE İNANMAYAN, HALA GÖREVİNDE OLAN YÖNETİCİ KİM…?
1403 Okunma.
09 Eylül 2018
YENİ KADIN DOĞUM HASTANESİ NE ZAMAN BİTECEK VE KURUMLARIN ARAÇ İHALELERİ NE ZAMAN DENETLENECEK
1222 Okunma.
02 Eylül 2018
TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYİZ, HALK ADINA SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ
1620 Okunma.
30 Ağustos 2018
İŞKUR ŞEFFAF MI?
1092 Okunma.
29 Ağustos 2018
O KURUMUN TÜM İHALE DOSYALARI İNCELENSİN
1799 Okunma.
26 Ağustos 2018
BU KURUM MÜDÜRÜ NEDEN HALA GÖREVDE…
2199 Okunma.
16 Ağustos 2018
BU KURUM MÜDÜRÜ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI…
4630 Okunma.
12 Ağustos 2018
HEY AMERİKA..!
903 Okunma.
05 Ağustos 2018
DEVLET KURUMU DEĞİL BAL FABRİKASI..!
1665 Okunma.
02 Ağustos 2018
BATMAN’DA 5 YILDIZLI MAKAM ODALARININ HESABI SORULSUN…!
2189 Okunma.
30 Temmuz 2018
VALİ AHMET DENİZ VE BATMAN
897 Okunma.
29 Temmuz 2018
HALK MI YÖNETİCİLER Mİ…!
867 Okunma.
22 Temmuz 2018
ALLAH KİMSEYİ BATMAN BÖLGE HASTANESİNE DÜŞÜRMESİN…!
7428 Okunma.
13 Temmuz 2018
DEVLET NE ZAMAN EL ATACAK…!
1135 Okunma.
08 Temmuz 2018
VATANDAŞ PATATES, SOĞAN ALAMAZKEN KAMU HARCAMALARI NEDEN KESİLMİYOR..!
969 Okunma.
01 Temmuz 2018
CİNSEL İSTİSMAR VE İDAM CEZASI
1252 Okunma.
04 Haziran 2018
BATMAN OLAY GAZETESİ 1 YAŞINDA…!
1729 Okunma.
27 Mayıs 2018
AK PARTİ, ZİVER ÖZDEMİR, HDP, KAYYUM VE BATMAN
4468 Okunma.
20 Mayıs 2018
BATMAN’DA SEÇİM ATMOSFERİ, FARİS ÖZDEMİR FAKTÖRÜ VE YEREL YÖNETİM…!
3383 Okunma.
29 Nisan 2018
TRAFİK VE ZABITA NE İŞ YAPAR!
1187 Okunma.
25 Mart 2018
BATMAN’A PATATES FABRİKASI KURULACAK…!
2214 Okunma.
18 Şubat 2018
KİMSE BABASININ HAYRINA HİZMET SUNMUYOR…!
1357 Okunma.
02 Şubat 2018
CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP
1507 Okunma.
25 Ocak 2018
YASAĞI TAKAN YOK…
1959 Okunma.
08 Ocak 2018
VALİ AHMET DENİZ ÜZERİNE
1152 Okunma.
17 Aralık 2017
EĞİTİM BİR SEN NEDEN SUSTU…!
1366 Okunma.
13 Aralık 2017
VATANDAŞ KEMER SIKSIN, KURUMLAR HALAY BAŞI FUARLARA KATILSIN…!
1167 Okunma.
06 Aralık 2017
GECEKONDU MANTIĞIYLA YÖNETİLEN BATMAN
906 Okunma.
05 Aralık 2017
DEVLET YETKİLİLERİ GÖRMELİ…!
883 Okunma.
03 Aralık 2017
BATMAN VALİSİ İDARECİLİK YAPAMAYANLARI GÖREVDEN ALMALI…!
1791 Okunma.
29 Kasım 2017
YOLLARA SATILIK ARAÇ PARK EDENLERE NEDEN CEZA YOK
907 Okunma.
28 Kasım 2017
BABAMI UNUTMADAN AYNI YOLDA DEVAM EDİYORUM…!
1719 Okunma.
27 Kasım 2017
HDP NEDEN ÇOK OKUNDU!
11421 Okunma.
06 Kasım 2017
DEVLET O KENDİNİ BİLMEZLERİN CEZASINI KESMELİ
1100 Okunma.
01 Kasım 2017
CUMHURBAŞKANI BATMAN’DAN HABERDAR MI?
3193 Okunma.
22 Ekim 2017
CUMHURBAŞKANI’NIN VERDİĞİ MAKAM ve BATMAN VALİLİĞİ…!
2977 Okunma.
10 Ekim 2017
BATMAN SÖZDE CAZİBE MERKEZİ!
1464 Okunma.
19 Eylül 2017
BATSO SEÇİMLERİ VE ZABITALAR
747 Okunma.
19 Eylül 2017
BATSO SEÇİMLERİ VE KURBANLIK FİYATLARI
588 Okunma.
18 Eylül 2017
YOLUN AÇILMASI İKİ DUDAK ARASINA KALDI
624 Okunma.
18 Eylül 2017
2’NCİ OSB ŞART…!
593 Okunma.
11 Ocak 2016
OLAY OLAY OLAY...
735 Okunma.
Haber Yazılımı