Yazı Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 12:58 Bu yazı 972 kez okundu
 
MÜCADELEMİZ BİRLEŞTİKÇE GÜÇLENECEK
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapmıştır. Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiştir. Bu olaylarda 52 yıl sonra bu günün kadınlar günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Bugünün hikayesi budur, başrolleri de emekçi kadınlardır. Aslında Türkiye çapında komik kutlanan bir gündür. Makyaj malzemeleri indirime girer mesela. Emekçi kadınların eşitlik mücadelesi uğrunda ölmesi ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için direnen kadınlar için bugün makyaj malzemeleri indirime giriyor! Gerçekten kadınlarının derdinin makyaj malzemesi mi olduğu düşünülüyor ayrıca neden kitaplar değil de makyaj malzemeleri?

Kadınlar günü bizde kutlanınca bu tarz kampanyalar yüzünden çok samimiyetsiz geliyor bana. Sadece bu da değil. Mesela bugün kadınlara çiçek veriliyor.  Yine kadınlar çiçektir, böcektir mevzularına girilecek. Bu mevzuları da kadınların hayatlarında, kadınlardan daha fazla söz sahibi olan erkeklerde yapacak. Kadına temizlik, yemek, çocuk bakma gibi bir sürü görev yüklemiş ve onun sosyal yaşantısına kısıtlamalar getiren, suyunu bile ayağına getirten, ve şiddet uygulayan erkekler bugün kadınlara kadın çiçektir diyecektir.  Bunlarda kadınların derdinin çiçek olduğunu düşünen bir başka kesim.

Nedir kadının derdi biliyor musunuz?

-Öldürülmemek.

Batman’da 31 Temmuz 2016’da ne oldu biliyor musunuz?

Amine abisi tarafından işkenceyle öldürüldü. Abisi onu gizli telefon kullandığı gerekçesiyle tahta ve demir sopalarla dövdü ardından üzerine sıcak su döktü ve sonra vücuduna elektrik vererek öldürdü

Kadın cinayetleri bu toplumun meselesidir!

Kadın cinayetleri cinsiyet eşitsizliğinin bir ürünüdür!

Kadın cinayetleri şiddetten sonraki aşamadır!

Kadın cinayetlerine susamazsınız, susmamalısınız!

2019’ un sadece ocak ayında 43 kadın öldürüldü. Bu kadınların öldürülmesinde biz rol oynuyoruz, biz yani toplum. Bu toplumda cinsiyet eşitliği sağlanmıyor. Bu toplumda kadın bedeni üzerinden küfür ediliyor kadın bedeni üzerinden küfür eden insan bu olayı baside indirgiyor ve konuşabildiği şeyi uygulamaya çalışıyor. Bunu yaparken utanmıyor, çekinmiyor çünkü rahatlıkla dile getirebildiği, konuşurken tepki toplamadığı küfürler ona güç veriyor.

Bu toplumda kız gibi olma, adam gibi ol cümleleriyle bilinçaltlarında kadınlığın güzel bir şey olmadığından bahsediliyor, erkeklik yüceltiliyor, kadınlık aşağıya indirgeniyor. Yine bu toplumda kadın öldürüldüğünde mini etek giymeseymiş, sevgilisi olmasaymış, bakire değilmiş, o saatte orada ne işi varmış gibi cinayetten çok cinayetin sebeplerini anlamaya çalışan insanlar var. Nerede olursanız olun, hangi koşulda olursanız olun hiç kimse bir kadına şiddet uygulayamaz, taciz, tecavüz edemez ve kadınları öldüremez. Neden bir kadın öldürüldüğünde bu cinayete ses çıkarmak yerine katilleri haklı çıkarmak için uğraşıyorsunuz ki? Eğer hala başınıza bir şey gelmediyse kendinizi koruduğunuzdan değil sadece denk gelmediğinizdendir. Ayrıca kendinizi neden korumak zorunda bırakılıyorsunuz ki, neden yolda tek yürümek, karanlıkta yürümek, gece dışarı çıkma gibi haklarımız ellerimizden alınıyor?

Batman Barosunun Kadınlar İçin Verdiği Mücadele

Batman Barosu kadın hakları için çok güzel işler yapıyor. Şiddete dikkat çekmek amacıyla film gösterileri izletiyor, şiddete uğrayanlara yol göstermek amacıyla hazırladıkları afişleri sağlık ocaklarına, duraklara ve otobüslere astılar, yine kadınlar için kermes düzenlediler,  video çektiler ve kamu spotu olarak bir çok yerde yayınlandı. Batman barosunu ve bu işte emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Mücadelemiz birleştikçe güçlenecek .

Evet, bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve asla çiçek, makyaj kıyafet indirimleri istemiyoruz, biz mücadelemize destek istiyoruz psikolojik, fiziksel, cinsel, ekonomik şiddet görmediğimiz ve öldürülmediğimiz bir toplum istiyoruz. Bu mücadelemizde erkekleri de yanımızda istiyoruz ve şunu da unutmayın ki kadınların öldürüldüğü bir toplumda herkes suçludur. Evet, sende…

 

 
Etiketler: MÜCADELEMİZ, BİRLEŞTİKÇE, GÜÇLENECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı