Yazı Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 13:44 Bu yazı 1520 kez okundu
 
PROJE İN, UYGULAMA OUT
Bulut Kutlu
bulutkutlu72@hotmail.com
 
 

 

Önceki gün haberini yaptığımız "Kahvaltılı Sabahlar Başarıyı Artırıyor" haberi üzerine yazı yazmak istedim.

Batman Belediyesi tarafından verilen ve haber içeriğinde de belirtildiği gibi Veliler başta olmak üzere toplum tarafından olumlu tepkiler alınan ve faydalı olduğunu düşündüğümüz, TÜRKİYE'DE ÖRNEK OLAN "Kahvaltılı Sabahlar, Okulda Başarı Sağlar" sloganıyla hayata geçirilen proje, 2016- 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı döneminde 3 İlkokulda 2150 öğrenciye kahvaltı dağıtımı ile pilot uygulama olarak başlanmıştı.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında da 25 Anaokula Kahvaltı Dağıtımı olarak devam eden proje gerçekten de iyi düşünülmüş örnek bir proje niteliğindedir. Projenin 25 Anaokul ile ya da Sadece Batman İl Merkezi ile sınırlı kalmaması için bazı öneri ve hatırlatmalarda bulunmak istedim.

Gerçekleştirilen projenin öğrencilerin başarısına, aile içi ilişkilerine, kahvaltı yapma alışkanlıklarına olan etkisini ölçümleyen ve öğrencilerin başarısında meydana gelen olumlu değişimi gözlemlemek için ARAŞTIRMA YAPILMASINI şiddetle tavsiye ediyorum. 

VALİLİK, BELEDİYENİN veya MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN bilimsel bir yöntem kullanılarak projenin olumlu etkilerini tespit edilmesi PROJENİN, ÖĞRENCİLERİN VE BELEDİYENİN başarısını kanıtlayacaktır. Ayrıca gerçekleştirilen araştırma ile projenin olumlu etkilerinin gözlemlenmesi halinde ÖRNEK olan bu PROJE sadece İl Merkezinde ya da sadece 25 okul ile sınırlı kalmayacak, İlçelerde veya Diğer illerde uygulanmasının önü açılacaktır.

Kahvaltılı Sabahların Okulda Başarı Sağladığı bilimsel bir yöntem ile kanıtlanması durumunda sadece belediyenin gerçekleştirdiği bir proje olarak kalmaz aynı zamanda diğer kurumlar, sivil toplum kuruluşları veya yardımsever iş adamlarının da destek vermesi veya sponsor olması sağlanılabilir.

Örneğin BATSO, MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD ve diğer kurum ve kişilerin destek vermesi ile Ekonomik durumu düşük olan ve okula giden çocukların ailelerine Bu Proje ile EKONOMİK DESTEK sağlanmış olacak.

Ayrıca Batman Valiliğinin üzerinde de durduğu Okullaşma ve Eğitim Seviyesini artırmak için çocukların okula devamlılığını sağlanacak bu vesile ile OKULLAŞMA ORANINI ve Batman ilinin eğitim seviyesini artırmak bilimsel bir temel atılmış olacak.

Yani kısacası gerçekten iyi düşünülmüş bir proje ve faydalarını arzu ettiğiniz kadar uzatabilirsiniz.

SONUÇTA KAHVALTI GİBİ ÖNEMLİ BİR ÖĞÜN VE ÇOCUK GİBİ DEĞERLİ BİR İNSAN, AİLE GİBİ TOPLUMUN EN KÜÇÜK VE EN KIYMETLİ YAPISI SÖZ KONUSU BU PROJEDE. 

Ayrıca toplumun gelişimi için en önemli sorunlardan biri olan Eğitim ve Okullaşma için de faydalı olacak bir projedir.

Yazıda paylaştığım gibi uygulamada tavsiye olarak belirttiğim kısımların dikkate alınması Yöneticilerin BAŞARISINA, BAŞARI katacaktır.

 Bizden söylemesi, sonuçta bizde güçlü olan kalemimizdir. 

 
Etiketler: PROJE, İN,, UYGULAMA, OUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı