Yazı Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 13:25 Bu yazı 2576 kez okundu
 
REKTÖR İLE MİLLETVEKİLİ ARASINDAKİ PRESTİJ SAVAŞI
Metin ÖZDAL
batmanolay@gmail.com
 
 

Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş ile Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir arasında gün yüzüne çıkan bir prestij tartışmasına tanık olduk. Milletvekili Özdemir, önceki hafta basınla bir araya geldi. Vekil bey, rektörün gönderileceğine dair önemli bilgi paylaşımı yaptı. Öncelikle desteklerini de istedi. Milletvekili Özdemir yani Bozo’ya tam destek veriyoruz. Neden Batmanlı rektörümüz olmasın. Yıllarca Batmanlı Vali olsun diye ses çıkarmıştık. Şimdi de sesimizi rektörlük için çıkaralım. Bu memleketin insanı Batman’a üniversite kurulması için inanılmaz çaba harcadı. Batı Raman gibi uçsuz bucaksız yere üniversite yaparak Batman’a en büyük kötülüğü yaptılar. Sonra göreve başladığı günden market, lokanta açılışı yapan şovmen bir rektör atadılar. Sendikalar, çalışanlar, siyasiler atanmış kişiden rahatsızlığını dile getirmesine rağmen birileri bu kişiyi korudukça korudu. 

Geçen yazmıştık vatansever rektörü, yine yazalım. O yazıdan sonra inanılmaz mailler geldi. Telefonlarım susmadı. Herkes bu atanmış ile ilgili şikayetlerini dile getiriyordu. Vay be, ne hale geldik. Üstüne Vekilin açıklaması. Şaşırdım. İktidarın vekili bile rahatsız, konuşuyor derdini anlatıyor. Rektör ne yapıyor, “Yeniden atanırsam Vekil istifa edecek mi” diye sağda solda konuşuyor. Vekil bunu duymuş olacak ki, 5 Batmanlı bilim insanının ismini Cumhurbaşkanlığına bildirmiş. Allah aşkına bu rektör Batman’a ne kazandırdı? Dağın başında kurulan üniversitede güneş enerjisinden elektrik mi üretti, yol mu yaptı, atom mu parçaladı, binalar mı dikti, 6 yıl önce gitmiştim, en son yeğenimi sınav için götürdüm kulübelerden başka bir şey görmedim. Atanamayan eşleri öğrencisi olmayan tavukçuluk bölümlerine öğretim görevlisi yapmış, Çocuğunu eşini almış. Sağ kolunun eşini baldızını, özel kaleminin eşini, arkadaşlarının adamlarını şube müdürü, Müdür, sekreter, başkan yapmış. Batmanlıları kızağa çekmiş. Ona destek veren eski vekilin yeğenine bile yanlış yapmış daha ne olsun. Başbuğlar ölmez vatan bölünmez diyen herkes üniversitede müdür olmuş. Her biji rektör. Kulübeleri de bayrakla boyamış, önemli isimleri kulübeye vermiş. El insaf, madem bu insanlar çok önemli ne diye isimlerini kulübeye veriyorsun git sınıflara ver. Allahtan vatan böyle kişilere kalmamış, sanıyor kendi vatansever, bu memleketin ecdadı Geliboluda şehit düştü, ne ayaksınız. 90’larda neredeydiniz, darbeden önce neredeydiniz. Devlete ne katkınız olmuş. Bedava mı çalışıyorsunuz burada. Sizlerden önce de buralarda bayraklar sallanıyordu şimdi de sallanıyor ve sonrada sallanacak. Bu memleket insanının bayrakla, devletle, ülkeyle sorunu yok kardeşim. At gözlükleriyle memleketimin insanını ötekileştirmeyin. Burada nereye gitseniz ikram görüyorsunuz, bizler sizlerin oraya geldiğimizde ise ötekileştirilmiş insanlar olarak değer görüyoruz. En son mevsimlik işçilerin nasıl tekme tokat dövüldüğünü gördük, Diyarbakır’da ise ayakkabıcı boyacıların ceplerindeki son kuruşla bile yemek ısmarladığını dünya gördü duydu. Biz, bölücü değiliz. Sizlerin faşizan yaklaşımlarınız bizi ötekileştiriyor. 

REKTÖRLÜK SEÇİMİ BATMAN AK PARTİNİN PRESTİJ MÜCADELESİDİR

Rektör, göreve yeniden atanırsa Vekilin istifa edecek mi diye pişkin pişkin konuşuyor her yerde. AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, bu söylem sonrası ne yapacak. Bu vekilin prestiji olduğu kadar memleketin de prestiji. Koskoca Batman ve iktidar vekili bu rektörü görevden alamıyorsa söyleyecek sözümüz yoktur. Eğer bu aynı kişi rektör seçilirse Vekil de, Batman Ak Parti teşkilatı da istifa etsin, biz de bu memleketi terk edip gidelim.  

Daha düne kadar Fetonun derneklerinde konuşan Rektör, elini kolunu sallayarak geziyor, elin fakiri olsaydı tutuklanırdı. oysa bize gelen bir mailde üniversitede uluslararası ilişkiler ofis sorumlusunun da pişkin pişkin gezdiğini yazmış. Zamanında Fetonun okullarıyla yurt dışında anlaşma yapmış olan bu ofis sorumlusu, hocaları Epoka üniversitesine yollamış, hocalar soruşturma yemiş ama ofis sorumlusu rektöre bekoluk yaptığından elini kolunu sallayarak üstüne terfi alarak gezdiği iddia ediliyor. Yetmiyor mailde, bu kişinin sorumluluğundaki ofis Üniversitenin hocalarını Irak’a geziye yollamış. Irak’ta Fetonun önemli isimleri gönderilen kişileri karşılamış, okulları gezilmiş, yemekler yenilmiş Kürt bölgesinde gezilmiş. Ne oldu o hocalara ve bu kişiye inceleme dahi açılmamış. 10 yıldan  fazla görevinde akademik yükselme kriterlerini yerine getirmediği halde görevden alınmayan bu zatı muhterem ne hikmetse soruşturma bile geçirmemiş. Üstüne üstlük okulun hazırlanan brifinginde haksız şekilde mor beyin uygulaması yüzünden tutuklanmış personel daire başkanının, sırf hazırlanan kitapta fotoğrafının bulunduğu için PTT’yi basıp Ankara’ya gönderilmesini engellemiş. Üniversiteye bakın ne hale gelmiş. Maillerde neler neler yazıyor. Hepsini her hafta yazacağız. 

Eğitim Bir Sen eylem yaptı, duyan kim! Ak Parti Milletvekili basın açıklaması yapıyor ama duyan kim! Varsa yoksa Trabzonspor şampiyon. 
Batmanlı bilim insanı rektör olmalı. 

Batman’ı militarist, faşizan, kafatasçı zihniyete sahip  yöneticilere mahkum etmeyin. El birliğiyle Milletvekiline destek veriyoruz. Sesimizi gür çıkarıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yerelin sesini duyma vakti gelmiştir. Batman, Devlet Bahçelinin zihniyetiyle yönetilemez. Batman’ın DNA’sına aykırı bu. Davul zurnalar bizden… 

YENİ ARAŞTIRMA HASTANESİNİN DURUMU NEDİR BÖYLE

Allah kimseyi hastanelere düşürmesin. Tamam anladık, zor süreç. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının başımızda yeri var. Kardeşim, hastane pislik içinde. Yok mu yönetici, yok mu çalışan. Kağıt üstünde yüzlerce çalışan var, bu devlet hastanelerindeki temizlik ne zaman adam olacak. Yeni kurulan hastane temizlikte şimdiden böyle giderse şuan ki bölge hastanesinin durumuna düşecek. Rezalet, bu memleketin kurumlarını denetleyen yetkili yok mu? Korumasız, kılık değiştirerek vatandaş gibi kurumlar ne zaman denetlenecek.

 
Etiketler: REKTÖR, İLE, MİLLETVEKİLİ, ARASINDAKİ, PRESTİJ, SAVAŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı