Yazı Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 09:32 Bu yazı 1222 kez okundu
 
STK’lar FETÖ’ye sahip mi çıkıyor?
Hüseyin Sakar
huseyinsakar72@gmail.com
 
 

Batman’da faaliyet yürüten Memur Sen Konfederasyonuna bağlı 22 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) geçtiğimiz günlerde Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü önüne gelerek siyah çelenk bırakıp basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması yapılmasına aslında bir anlam veremedim…

Çünkü haklarında çeşitli iddialar ile 693 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle görevden ihraç edilen Batman Üniversitesi’nde görevli 8 öğretim görevlisi için bir araya gelinmiş ve Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş’u suçlayıcı bir açıklama yapılmıştı.

Yaklaşık 2-3 yıl önce sevdiğim ve değer verdiğim meslektaşımız Ferit Tunç’a ait Yön Gazetesi’nde yayımlanmış bazı haberleri kendilerine kaynak alarak bir açıklama yaptılar.

Peki, o dönemde bu 22 STK ortaya atılan iddiaları bilmesine rağmen neden çıkıp da bir açıklama yapmadı da şimdi o iddiaları kaynak alma ihtiyacı duydu? Bunun için sanırım benim bir şey söylememe gerek yok. Siz değerli okuyucularımız en güzel yorumu yapacaksınızdır.

Sözü çok da fazla uzatmadan bitirmek istiyorum…

Memur Sen Konfederasyonu bünyesinde faaliyet yürüten 22 STK Temsilcisinin özellikle FETÖ iddiası ile görevden alınan bu öğretim görevlilerine sahip çıkmasının nedeni nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi ile atanan ve bu kentte kırmızı plakaya sahip ikinci adam olan Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş ise bu konu hakkında: “KHK ile atılanlar, kanunla atıldıklarından muhatapları (kanun yapıcılardır) devlettir. Devlet bilgi ve belge ile hareket eder. Devletimiz hukuk devletidir. Bizim bu konuda açıklama yapmamız uygun olmaz.” dedi.

**

OKULLAR PARSELLENMİŞ

Batman’da her yıl olduğu gibi bu sene de Milli Eğitim Müdürlüğü’nde idareci atamaları için mülakatlar bir süre önce gerçekleştirildi.

Çeşitli okullarda idareci olmak isteyen öğretmenler mülakata alındı. İdareci olmak isteyen öğretmenlerin muhakkak sendikadan ya da Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hatırı sayılır bir referansının olması gerekmektedir.

Durum böyle olunca gerçekten idareci veya yönetici olması gerekenlerin yerine liyakat sahibi olmayan malum sendikalı öğretmenler okullarda idareci yapılıyor.

Temmuz ayı sonunda yapılan idareci mülakatlarında sendikalı olan ve iyi bir referansa sahip şu isimler; Ş.A. İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine, R.A. Ömer Halis Demir Anadolu Lisesine, İ.Ö. Fatih İlkokuluna, A.A. 100 tam puanla bir başka okula henüz listeler yayınlanmadan idareci olarak atandığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Henüz hangi okula kimin idareci olarak atandığı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklanmış değil. Ancak edindiğimiz bilgilerde mülakatlarda sözde başarılı olmuş olan idareci adaylarının şimdiden hangi okullara yerleştirileceği listeler halinde hazırlanarak ilgili birimlere ulaştırılmış durumda.

Yapılan bu usulsüzlük İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli birçok kişi tarafından bilinmesine rağmen sessiz kalınıyor. Bu kentte liyakat sahibi olmayan birçok kişinin sadece ‘TORPİL’i var diye, çocuklarımızın geleceği ile oynamaya hakkı yoktur.

 

 
Etiketler: STK’lar, FETÖ’ye, sahip, mi, çıkıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı