Yazı Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 12:11 Bu yazı 818 kez okundu
 
VALİLİK VE BAKANLIK MÜZEYE EL ATACAK MI
Osman Arslan
osmanarslan7221@gmail.com
 
 

Batman’da gündem yoğun. Kim ne derse desin bu memleketin sahibi yok. Atı alan Üsküdarı geçiyor ama ortada hesap soran kimse yok. Birinci konumuz Batman Müze Müdürlüğü’yle ilgili iddialar ve OSB yolunda eksilmeyen trafik kazaları. 

Müze Müdürlüğü’nü hatırlayacağınız üzere tuvalet yenileme işiyle gündeme taşımıştık. Müze müdürlüğü asli işini bırakmış 30-40 bin liraya olan tuvaleti yıkıp yeniden yapmıştı. Boya badana işi de tuzu biberi… İddialara göre bakanlık 98 bin lira müzeye ödenek yolladı, müze de ilk iş olarak tuvaleti yenileyerek ve akabinde boya badana işine el attı.  Kozluk’ta tarihi yer çöplüğe dönüştürülürken, tarihi camiler yıkılırken bizim müze önce tuvalet dedi. Ne oldu, kim hesap sordu, milletin ödediği vergi tuvalete akıtılırken ne Valilik ne Bakanlık bu konuya el atıp hesap sormadı. Biz alıştık kurumların hesapsızlığına. Bu memleketin sahibi olsaydı, biz bu sorunu hatırlatmazdık.  

Şimdi yine Müzeyle ilgili sorunlar karşımızda. Geçtiğimiz haftalarda Hasankeyf’te yangın çıktı, Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Müze yetkilileri bu yangınla ilgili açıklama yapmadı. Müze yetkilileri neden Hasankeyf’e gitmedi? Gidildi ise neden kamuoyuna yangınla ilgili açıklama yapmadılar? 
Şimdi yine bir sorunu gündeme getirmek zorundayız. Müze Müdürlüğü büyük bir skandala imza atmış durumda. Hasankeyf’e ilansız aldıkları 15 Kazı Bekçi’sini Hasankeyf’te görevlendirmek yerine kurum içinde muhasebe, proje ve sekreterlikte çalıştırıyor. Bu atamanın kanuna aykırı ve usulsüz olduğu iddia edilmektedir. Hepimiz biliyoruz ki usulsüz bir durum. Bu usulsüz atama bakanlığa bile şikayet edilmiş. Ayrıca kazı bekçiliği için aldıkları 15 kişi için neden ilana çıkılmadı. Oysa aynı müze müdürü geçen sene 15 kişi için ilana çıktı. Şimdi neden ilana çıkılmadı kamuoyu adına soruyoruz? Hasankeyf’te biliyoruz ki kazı yok. Kazı olmadığı halde neden kazı bekçisi alınıyor. Bu bekçilerin Hasankeyf’te görevlendirilmesi gerekirken neden müzede görevlendirildi? Hasankeyf’te yangın çıktı, bu kazı bekçilerinin orada olması gerekmez miydi? 
Bir de müze müdürlüğü iddialara göre müzeler haftasında 16 bin liralık çerez alımı yapmış. 

Geçen sene ve bu sene müzeler haftası ramazan ayına denk geldi. Geçen sene ve bu sene olmak üzere müzeler haftasında kullanılan bütçenin kalemleriyle kamuoyuna paylaşılmasını bekliyoruz. 

Müze asli işini yerine getiremiyor, ne yazık ki bunu tarihi yerlerin çöplüğe dönüştürülmesi ve Hasankeyf’te yer alan Kaya Mezarlığı’nda ortaya saçılmış insan kemikleri bunu sergiliyor. Kilise yakınında yer alan bu mezarlık Hristiyan mezarlığı. Acaba burası Hristiyan mezarlığı olduğu için mi o kemikler ulu orta duruyor. Müze buranın açık olduğunu biliyor ve bu konuda bilgilendirilmiş olmasına rağmen neden o kemikler kendi haline su altında kalması için bırakılmış. Hasankeyf’e para harcayıp müze açtınız ama müdürü var mı yok mu bilmiyoruz. Madem Hasankeyf’te müze var, bu kemikleri uygun bir yere koymak kimsenin aklına gelmiyor mu? Nerede Hasankeyf’in müze müdürü. Müdür varsa çıksın açıklama yapsın, eğer müdürü konuşmuyorsa il Müdürü çıkıp Hasankeyf müze müdürü hakkında gerekli işlemleri yapsın.  Bu sorunu Kültür Bakanlığı ve bu kentin en yetkilisi Batman Valisi Hulusi Şahin’e havale ediyoruz, umarız birileri bu soruna el atar. 

YOL DEĞİL ÖLÜM YOLU: İNSAN ÖMRÜ BATMAN’DA UCUZ

Batman’da kurumlar işini layığıyla yapsa bu memlekette kolay kolay trafik kazası yaşanmaz. Yoldan geçen yayalar karşıdan karşıya geçerken kolay kolay araç altında kalmaz ölmez…
Yaz sezonu malum, düğünler başladı. Çevre yoluna yapılan düğün salonları, sağlı sollu park eden araçlar… Karşıdan karşıya ışıksız yollarda geçmeye çalışan yurttaşlarımız düğüne gitmek isterken ölüme gidiyorlar, düğün yolu değil ölüm yolu adeta…

TRAFİK KOMİSYONU NE İŞ YAPAR?

Trafik komisyonu yerinde veya mahallinde keşif yapması gerekmez mi? iş yerlerine verilecek ruhsatların  keşifler sonrası verilmesi daha uygun düşmez mi?

İl ve İlçe Trafik Komisyonları Görev ve Yetkilerini sizlere hatırlatalım: İl sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre , trafik düzeni ve güvenliği bakımından yönetmelikte gösterilen konular ve esaslar çerçevesinde , illerde vali veya yardımcısının başkanlığında ,Emniyet, Jandarma ,Belediye, Milli Eğitim ,Karayolları ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler federasyonuna bağlı ilgili odanın temsilcileri, valilikçe uygun görülen trafikle ilgili üniversite ,oda, vakıf ve kamuya yararlı dernek veya kuruluşların birer temsilcisinden oluşan “il trafik komisyonu” ilçelerde de Kaymakamın başkanlığında aynı kuruluşların yöneticileri veya görevlendirecekleri temsilcilerin katıldığı “İlçe Trafik Komisyonu” kurulur.

İl sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak ,

Trafiğin düzenli bir şekilde akmasını sağlamak için alt yapı hizmetleri ile ilgili tedbirleri almak, trafikle ilgili sorunları çözümlemek,

Ülkenin tümünü ilgilendiren Trafik Güvenliği Yüksek Kurulunun müdahalesini gerektiren hususları İçişleri Bakanlığına iletmek.

Karayolu taşımacılığına ait mevzuat hükümleri saklı kalmak üzere trafik düzeni ve güvenliği yönünden belediye sınırları içerisinde ticari amaçla çalıştırılacak yolcu ve yük taşıtları ile motorsuz taşıtların çalışma şekli ve şartları ,çalıştırılabileceği yerler ile güzergahlarını tespit etmek ve sayılarını belirlemek,

Gerçek ve tüzel kişiler ile resmi ve özel kurum ve kuruluşlara ait otopark olması için boş alan ,arazi ve arsaları geçici otopark yeri olarak ilan etmek ve sahiplerine yada üçüncü kişilere işletilmesi için izin vermek,

İl Trafik Komisyonu kararları valinin onayıyla yürürlüğe girer. İlçe trafik komisyonu kararları İl Trafik Komisyonunca incelenip vali tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girer.

İl ve İlçe trafik komisyonlarında alınan kararlara bütün resmi ve özel kuruluşlar uymak zorundadır.

Sizce yukarıda okuduğunuz onca şey uygulanıyor mu? Madem uygulanıyor, neden üst ve alt geçitler yok. Yolların bir tarafı yüksek bir tarafı alçak. Yollardaki serim farkları, kavşakların düzensizliği, aydınlatma yapılmayan yollar, sinyalizasyon yetersizliği ve beraberinde önümüze gelen onlarca ölüm. Bu canlar bizim canımız. Belki bizim yakınımız, belki komşumuz… Onlar aslında bizim her şeyimiz bu kentin insanları. 

Bu memleketin sahibi yok mu? Trafik komisyonu ne iş yapıyor? Trafik komisyonu Milli Eğitim’in önünde bulunan sokağı kurumun otoparkına dönüştürülmesi dışında başka iş yapmaz mı? 
Hani yol güvenliği? Madem bu şehrin trafik komisyonu var neden yol güvenliğini tehdit eden mıcır serimlerine gerekli yaptırımı uygulamıyor. Beşiri yoluna gidin her yıl mıcır dökülür, onca araç kaza yaparken çoğu aracın camı kırılır. Ama maalesef devletin yetkili birimleri halkın sesine kulak verip ilgili kişiler hakkında cezai işlem yapmaz. Bu şehrin trafiği bile Allah’a emanet. Toplu taşımada minibüslerin kural tanımaz tavırları bile bu şehrin denetimsizliğini ortaya koymuyor da sizce ne yapıyordur…

Devlet hesap soracak hesap. Nerede devletin yetkili erkleri. Bu halkın vergileriyle, ödediği zamlarla kurumlar ayakta iken, vatandaşın yol güvenliğini devlet sağlamayacak da kim sağlayacak? Halk verdiği verginin karşılığını istiyor. Siyasiler kendi adamlarına, yakınlarına koltuk makam vermiş. Bu kentin 5 vekili var, neden kimse çıkıp bu mıcırlı yolları sormuyor. Neden kimse karşıdan karşıya geçmeye çalışan insanların yolda neden öldüğünü gündeme getirmiyor. Kentimizin hiçbir yolu trafik kurallarına uymuyor, hiçbiri bir standarda sahip değil. 

Kurumların denetimsizliğine, hesap sorulmamasına doğrusu biz alıştık. Kim kime dum duma derler ya, Batman’ın da durumu böyle…

 
Etiketler: VALİLİK, VE, BAKANLIK, MÜZEYE, EL, ATACAK, MI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Şubat 2020
BELEDİYE ÇIKIP AÇIKLAYACAK MI…
866 Okunma.
16 Şubat 2020
BATMAN’DA EVLER FABRİKA OLMUŞ HABERİMİZ YOK…
2167 Okunma.
02 Şubat 2020
DEVLET VE BATMAN HALKI
548 Okunma.
05 Ocak 2020
BU OKULLARI KİM TESLİM ALIYOR
932 Okunma.
15 Aralık 2019
BATMAN HALKINA VERİLEN DEĞER BANGLADEŞ İNSANIYLA AYNI…
728 Okunma.
20 Kasım 2019
VATANDAŞ ADINA SORUYORUZ…
507 Okunma.
03 Kasım 2019
HASTANELERE KİM EL ATACAK…
742 Okunma.
06 Ekim 2019
BELEDİYENİN BAŞKA İŞİ YOK MU?
2373 Okunma.
22 Eylül 2019
BATMAN VALİSİ HULUSİ ŞAHİN BOŞ DURMUYOR
895 Okunma.
08 Eylül 2019
BELEDİYE BAŞKANINA YAKIŞMADI
3095 Okunma.
01 Eylül 2019
VALİ HULUSİ ŞAHİN ÜZERİNE
1198 Okunma.
04 Ağustos 2019
BELEDİYEYİ KİM YÖNETİYOR…
1427 Okunma.
28 Temmuz 2019
NE OLACAK BU SAĞLIĞIN HALİ
746 Okunma.
15 Temmuz 2019
TARIM ARAZİLERİNİN İMARA AÇILMASI VE MÜZE’NİN TARİHLE İMTİHANI
1220 Okunma.
07 Temmuz 2019
VALİ BEY, MİLLİ EĞİTİM VE SAĞLIK
772 Okunma.
30 Haziran 2019
BU ŞEHİRDE YOK MU BİR BABAYİĞİT YÖNETİCİ
927 Okunma.
23 Haziran 2019
MİLLETVEKİLİ, İL BAŞKANI VE MÜLKİYE AMİRİ HALA BİR ŞEY YAPMAYACAK MI…
1745 Okunma.
05 Haziran 2019
İKİNCİ YILIMIZLA SİZE ULAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ
561 Okunma.
01 Haziran 2019
KURUMLARIN DÜŞTÜĞÜ ACI TABLO
1083 Okunma.
26 Mayıs 2019
BELEDİYE İLE ÜNİVERSİTE ARASINDAKİ POLEMİK
1073 Okunma.
20 Mayıs 2019
REKTÖR VE BELEDİYENİN İFTAR POLEMİĞİ
1020 Okunma.
12 Mayıs 2019
BELEDİYE İLAÇLAMAYA NE ZAMAN BAŞLAYACAK
677 Okunma.
28 Nisan 2019
HASTANEDEKİ 9 MİLYONLUK VURGUNUN HESABINI KİM SORACAK
2966 Okunma.
07 Nisan 2019
AK PARTİ VE YEREL YÖNETİM
1122 Okunma.
01 Nisan 2019
HDP BELEDİYESİ VE KAYYUMLU BİR DÖNEM…
1518 Okunma.
20 Mart 2019
YÖK NE İŞ YAPAR…
844 Okunma.
17 Mart 2019
JAPON JEEP’İNE BİNMEKTEN TANZİM UNUTULDU…!
921 Okunma.
10 Mart 2019
HASTANE BALONU PATLADI
1890 Okunma.
28 Şubat 2019
BASIN İLAN KURUMU’NUN YAPTIĞINA BAKIN…
912 Okunma.
24 Şubat 2019
BATMAN VALİSİ ŞAHİN’İN DURUŞU VE KENTİN GELİŞİMİ
808 Okunma.
03 Şubat 2019
VATANDAŞ YOĞUN BAKIMDA YER BULAMAZKEN UÇAN HALI MEVZUSU NEDİR
1588 Okunma.
27 Ocak 2019
GAZETECİ OLARAK SORMAK ZORUNDAYIZ
1084 Okunma.
16 Ocak 2019
REKLAM YAPMAYAN KURUM MÜDÜRÜ
1678 Okunma.
13 Ocak 2019
YENİ VALİ VE İL ÖZEL İDARESİ
1507 Okunma.
06 Ocak 2019
BIRAKIN VİTRİNE OYNAMAYI…
1109 Okunma.
30 Aralık 2018
BAŞKAN VEKİLİ AKSOY DERHAL GÖREVDEN ALMALI…
3040 Okunma.
16 Aralık 2018
YENİ VALİ O KURUM MÜDÜRÜNÜ GÖREVDEN ALACAK MI?
2176 Okunma.
09 Aralık 2018
YALAKALIK KÜLTÜRÜNDEN UZAKLAŞIN..
1093 Okunma.
02 Aralık 2018
KAYYUM VE EKİBİ KAMUOYUNA AÇIKLAYACAK MI..?
4378 Okunma.
28 Kasım 2018
BABAMIN RUHUYLA 26 YIL
1125 Okunma.
25 Kasım 2018
DEVLET REKTÖRÜN KURAL TANIMAZ ŞOFÖRÜNE YAPTIRIM UYGULAYACAK MI
1564 Okunma.
18 Kasım 2018
VATANDAŞ ADINA SORUYORUZ: VALİ GÖREVDEN ALACAK MI?
2914 Okunma.
11 Kasım 2018
YENİ VALİ VE KURUM MÜDÜRLERİ…
1559 Okunma.
29 Ekim 2018
SPORTMEN VALİ VE UYUŞTURUCU SORUNU
1335 Okunma.
14 Ekim 2018
BATMAN VALİSİ AHMET DENİZ’İ ANLATMAYA GEREK VAR MI…
1909 Okunma.
07 Ekim 2018
KURUM AMİRİ DEVLETİN KAPISINA TEKME ATARSA…!
2279 Okunma.
30 Eylül 2018
BATMAN’I İHMAL EDENLER…!
1352 Okunma.
23 Eylül 2018
EKONOMİK KRİZ VE KURUMLARDAKİ HARCAMALAR…!
1335 Okunma.
17 Eylül 2018
DARBEYE İNANMAYAN, HALA GÖREVİNDE OLAN YÖNETİCİ KİM…?
1803 Okunma.
09 Eylül 2018
YENİ KADIN DOĞUM HASTANESİ NE ZAMAN BİTECEK VE KURUMLARIN ARAÇ İHALELERİ NE ZAMAN DENETLENECEK
1567 Okunma.
02 Eylül 2018
TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYİZ, HALK ADINA SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ
2236 Okunma.
30 Ağustos 2018
İŞKUR ŞEFFAF MI?
1745 Okunma.
29 Ağustos 2018
O KURUMUN TÜM İHALE DOSYALARI İNCELENSİN
2346 Okunma.
26 Ağustos 2018
BU KURUM MÜDÜRÜ NEDEN HALA GÖREVDE…
2822 Okunma.
16 Ağustos 2018
BU KURUM MÜDÜRÜ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI…
5498 Okunma.
12 Ağustos 2018
HEY AMERİKA..!
1338 Okunma.
05 Ağustos 2018
DEVLET KURUMU DEĞİL BAL FABRİKASI..!
2169 Okunma.
02 Ağustos 2018
BATMAN’DA 5 YILDIZLI MAKAM ODALARININ HESABI SORULSUN…!
2612 Okunma.
30 Temmuz 2018
VALİ AHMET DENİZ VE BATMAN
1378 Okunma.
29 Temmuz 2018
HALK MI YÖNETİCİLER Mİ…!
1194 Okunma.
22 Temmuz 2018
ALLAH KİMSEYİ BATMAN BÖLGE HASTANESİNE DÜŞÜRMESİN…!
8945 Okunma.
13 Temmuz 2018
DEVLET NE ZAMAN EL ATACAK…!
1554 Okunma.
08 Temmuz 2018
VATANDAŞ PATATES, SOĞAN ALAMAZKEN KAMU HARCAMALARI NEDEN KESİLMİYOR..!
1297 Okunma.
01 Temmuz 2018
CİNSEL İSTİSMAR VE İDAM CEZASI
1713 Okunma.
04 Haziran 2018
BATMAN OLAY GAZETESİ 1 YAŞINDA…!
2928 Okunma.
27 Mayıs 2018
AK PARTİ, ZİVER ÖZDEMİR, HDP, KAYYUM VE BATMAN
5039 Okunma.
20 Mayıs 2018
BATMAN’DA SEÇİM ATMOSFERİ, FARİS ÖZDEMİR FAKTÖRÜ VE YEREL YÖNETİM…!
3993 Okunma.
29 Nisan 2018
TRAFİK VE ZABITA NE İŞ YAPAR!
1570 Okunma.
25 Mart 2018
BATMAN’A PATATES FABRİKASI KURULACAK…!
2758 Okunma.
18 Şubat 2018
KİMSE BABASININ HAYRINA HİZMET SUNMUYOR…!
1772 Okunma.
02 Şubat 2018
CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP
1907 Okunma.
25 Ocak 2018
YASAĞI TAKAN YOK…
2308 Okunma.
08 Ocak 2018
VALİ AHMET DENİZ ÜZERİNE
1553 Okunma.
17 Aralık 2017
EĞİTİM BİR SEN NEDEN SUSTU…!
1731 Okunma.
13 Aralık 2017
VATANDAŞ KEMER SIKSIN, KURUMLAR HALAY BAŞI FUARLARA KATILSIN…!
1566 Okunma.
06 Aralık 2017
GECEKONDU MANTIĞIYLA YÖNETİLEN BATMAN
1264 Okunma.
05 Aralık 2017
DEVLET YETKİLİLERİ GÖRMELİ…!
1227 Okunma.
03 Aralık 2017
BATMAN VALİSİ İDARECİLİK YAPAMAYANLARI GÖREVDEN ALMALI…!
2326 Okunma.
29 Kasım 2017
YOLLARA SATILIK ARAÇ PARK EDENLERE NEDEN CEZA YOK
1293 Okunma.
28 Kasım 2017
BABAMI UNUTMADAN AYNI YOLDA DEVAM EDİYORUM…!
2058 Okunma.
27 Kasım 2017
HDP NEDEN ÇOK OKUNDU!
11810 Okunma.
06 Kasım 2017
DEVLET O KENDİNİ BİLMEZLERİN CEZASINI KESMELİ
1478 Okunma.
01 Kasım 2017
CUMHURBAŞKANI BATMAN’DAN HABERDAR MI?
3538 Okunma.
22 Ekim 2017
CUMHURBAŞKANI’NIN VERDİĞİ MAKAM ve BATMAN VALİLİĞİ…!
3369 Okunma.
10 Ekim 2017
BATMAN SÖZDE CAZİBE MERKEZİ!
1913 Okunma.
19 Eylül 2017
BATSO SEÇİMLERİ VE ZABITALAR
1082 Okunma.
19 Eylül 2017
BATSO SEÇİMLERİ VE KURBANLIK FİYATLARI
922 Okunma.
18 Eylül 2017
YOLUN AÇILMASI İKİ DUDAK ARASINA KALDI
1011 Okunma.
18 Eylül 2017
2’NCİ OSB ŞART…!
968 Okunma.
11 Ocak 2016
OLAY OLAY OLAY...
1227 Okunma.
Haber Yazılımı