Yazı Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 13:49 Bu yazı 305 kez okundu
 
YENİDEN DOĞUŞ /Horoz sesleri ile uyanmak
DOMİNO ADAM
batmanolay@gmail.com
 
 

 

         Gecenin zifiri karanlığı. Telefonda otomatiğe bağladığım ve her gün kesintisiz aynı saatte ve dakikada zamanını hiç şaşırmadan gürültü ile masada titreye titreye Çalan çalar saatim. Yatağın baş ucunda duran pencereden yükselen çığırtlak horoz sesleri. Bir müzikali andıran bu horoz sesleri bir biter bitmez hemen diğeri girip farklı farklı tonlarla araya girerken bazen de iki, üç hatta dörtten de fazla seslerin yankılandığı birbirine karıştığı o horoz sesleri.

        Mayışmış olan bedenimle kütle ağırlığıyla yatağa yapışmış ve hayaller aleminde gezinen ruhum geri geliyor bedenime. çalar saatin ve horozların gürültüsüyle kalkmak istemesem de kalkıyorum. Gözler yarım yamalak bulanık bir görüntü ile hemen yatak odasının kapısı açar  açmaz solunda duran beyaz kapıyı açıp tuvalete bekleyiş gerçekleşecek. Tuvalette dakikalarca alaturka taşın üstüne beklerken genellikle dakikalar hatta otuz dakikayı geride bırakıp saate doğru yol alıyor bazen bu bekleyiş. Bacaklarıma  Krampın girdiği hareketsiz üstünde bekleyişten kaynaklıydı. Bu bekleyiş tuvalet serüveni sağa sola bakınıp açılmak uğraşırken gözler. düşünen, plan program yapan beynim, yapılacak olan işler, projeler sistem ve hayatı göz önüne canlandırmaktan meşguldü. Horozların çığlık çığlığa bağırışları durmak bilmiyordu ve artık çıkmak vakti. Kendine birazda daha gelen gözlerim artık net bir şekilde görebiliyordu. Bismillahirrahmanirahim ile eller, ağız, burun ve ardından yüzümü yıkarken kıvrım kıvrım olan dağılmış sağa sola kaçmış uzayan sakallarıma iki elimi yan yana getirip suyla doldurduktan sonra bir daha yıkadım ve tarak görevini gören ellerimle düzeltip, parmaklarımla hem masaj yaptım hem de  taradım. Aynadaki ben. Alnımda zamanla gelen hediye edilen çizgileri görmemek mümkün değildi. Yaşamın bıraktığı gelgitlerle artık daha derindi bu çizgiler. Ayakların yıkanmasıyla son bulan abdesti bitirip koltukların olduğu odaya geçtim. Bir halıdan parça olarak kesilen seccadem yuvarlanarak toplanmış iki koltuk arasında dik duruyordu. Seccademi alıp halı mağazasında halılarını müşteriye sergileyen pazarlamacı gibi yere fırlatıp yuvarlaya yuvarlaya açıldı. Namaza hazırlanırken yavaş yavaş pencereden dışarı baktım. Horozların ötüşü devam ediyor bu esnada sokak lambaların aydınlattığı yolda bir kaç kişinin hareket halinde olduğu elleri ceplerinde olan ağır ağır yürürken bir diğeri dudakları arasına aldığı sigarasının içine çekip dumanını dışarı çıkıyordu hızlı birbirini takip eden ayaklar birbirini takip ederken. Bunu ben üçüncü katta net bir şekilde görüyordum. Bunlar her sabah herkes mışıl mışıl sıcacık atağında yatarken, uykuda tatlı rüyaları kovalarken ekmek teknesine giden yolcular. Namaza durup iki rekat niyet ettikten sonra kolu karnının üzerine bağlayıp Fatiha suresi ile başladı namaz. Namazdayken Allah cc huzurunda oluyormuşuz. Onun için söylenen ve yerine getirilen okunan sözlerin, tüm ayetlerin ona göre okunması ve secdeye giderken o hassasiyetle, duyguyla, inançla yapılması önemlidir. Namaz sonrası yaratana eller açılıp verilen tüm nimetler için şükredip sonrasına bitmeyen dünya telaşı içerisinde yer alan dünyevi isteklere, hastalıklara, kaza ve belalara, kalpteki yaralara sızılara duaya yer verip yaratanın huzurundan ayrılıyorum.

      Yavaş yavaş gece teslim oluyor gündüze karanlığın ardından yeni bir gün yeni hayatlar, yeni yeniden kenara atılan vaz geçilen umutlar yeniden yeşermek için doğuyor. Gözler her şeyi net bir şekilde görüyor sabah oluyor. Her yer aydınlık, horoz sesleri kesildi. Yeniden doğan hayat, dirilen kainatın bir parçası olan biz insanların yolculuğu devam ediyor yaşam serüveninde...

 
Etiketler: YENİDEN, DOĞUŞ, /Horoz, sesleri, ile, uyanmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı