Haber Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 11:00 Bu haber 2847 kez okundu
 
Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı
İl Müftülüğü tarafından “Cami, Şehir ve Medeniyet” temalı Camiler ve Din Görevlileri Haftası programı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa; Vali Deniz, kamu kurum yöneticileri ve ilimizde görev yapan din görevlileri katıldı. Kur’an tilavetinin okunması ile başlayan programda İl Müftüsü Turgut Erhan ve Vali Ahmet Deniz birer konuşma yaptılar.

Vali Deniz konuşmasında bizi biz yapan medeniyetimizin merkezinde geçmişte olduğu gibi bu günde camilerin olduğunu ifade ederek, “ İslam tarihi boyunca bütün şehirler cami merkezli planlanmış ve ona göre inşa edilmişlerdir. Şehrin merkezini cami belirler ve şehir yaşamı caminin etrafında şekillenir ve devam eder. Çocuk yaştan itibaren;  sevgiyi, paylaşmayı, tevazuyu, insanlığı, eşitliği ve ibadeti camilerde öğrendik. İnsanlığın muhtaç olduğu şeylerin hepsini biz camilerimizde görüyor ve öğreniyoruz. Biz bu değerlerden uzaklaştığımız için sıkıntılar yaşıyoruz. Gerçek anlamda İslamiyet’tin hoşgörüsünü, merhametini ve sevgisini çocuklarımıza aşılayamıyoruz. Bunu yapabilmek için en büyük sorumluluk din görevlilerine düşüyor. Yaşananlardan ders çıkararak daha güçlü çıkmalıyız. Bunu da, vatanını ve milletini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, örf, adet, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan bir nesil yetiştirerek yapacağız” dedi.

Konuşmasının sonunda din görevlilerin “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını” kutlayan Vali Deniz, haftanın; şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Camiler, ve, Din, Görevlileri, Haftası, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı