Haber Detayı
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 14:31
 
Erzincan’ın Muhakkak Gezilmesi Gereken Yerleri ve En İyi Konaklama Seçenekleri
İpekyolu üzerinde bulunan ve Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli ve en güzel şehirleri arasında bulunan Erzincan, tarihi boyunca Urartu, Hitit, Pers, Med ve Helen medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve son olarak Malazgirt zaferinin ardından Türk şehri olarak kalmıştır.
KÜLTÜR Haberi
Erzincan’ın Muhakkak Gezilmesi Gereken Yerleri ve En İyi Konaklama Seçenekleri

Nüfus bakımından 240 bin civarında olsa da yaşanan 2 büyük deprem nedeniyle başka kentlere oldukça fazla göç vermiştir. Erzincan hem kültür hem de doğal güzellikleri sebebiyle yerli ve yabancı turistler olmak üzere her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmıştır.

Dört bir yanı dağlarla çevrili bir ova içerisinde bulunan Erzincan, Fırat nehrini içinde barındırmaktadır. Erzincan’a kara, hava ve demir yoluyla kolaylıkla ulaşabilir ve Türkiye’nin en önemli doğa sporlarına ev sahipliği yapmış şehri ziyaret edebilirsiniz. Son dönemlerde doğa sporlarına ev sahipliği yapan Erzincan, bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmeye başladı. Ayrıca tüm dünyaya nam salmış lezzetli tulum peyniri sayesinde yöresel lezzetleri tatmanız için harika bir şehirdir. Erzincan otelleri özellikle kış aylarında bir çok yerli ve yabancı turist tarafından oldukça fazla tercih etmektedir.

Erzincan’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

•            Mama Hatun Türbesi: Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun türbesi, inşa yılı tam olarak bilinmese de tahmini olarak 1200’lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Saltuklu Prensesi Mama Hatun için yapılan bu türbede kervansaray ve hamam bulunur. Erzincan’ın en önemli tarihi mirasları arasında yer alan bu türbe, Orta Çağ Türk mimarisinin en önemli eserleri olarak kabul edilir ve günümüze kadar ayakta durmayı başarmış en özel eserler arasında yer almaktadır.

•            Kemah Kalesi: Erzincan ilinin Kemah ilçesinde 50 kilometre mesafede bulunan bu kale, tarihinde yüzlerce savaşa ev sahipliği yapmıştır. Yoğun savaşlar görmesi nedeniyle çok önemli bir savaş alanı olması dolayısıyla gerek Selçuklu gerekse Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde onarımı yapılarak günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır. Ancak 1939 yılında yaşanan büyük Erzincan depremi nedeniyle hasar görse de hala ayakta durmayı başarmıştır.

•            Köroğlu Mağarası: Erzincan’ı ziyaret ettiğinizde gitmeniz gereken en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Erzincan merkeze 80 kilometrelik mesafede bulunan bu mağaraya taş merdivenlerle çıkılmaktadır. İlginç yapısı nedeniyle doğal güzellikleri merak eden yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

•            Ekşisu: Tarihi ve doğasının yanı sıra içinde barındırdığı doğal maden suyu nedeniyle en fazla merak edilen bölgeler arasındadır. Erzincan merkeze 11 kilometrelik mesafede olan bu bölge yer altından çıkan doğal maden suyu nedeniyle büyük ilgi görür. Ayrıca ekşisu yakınlarında bulunan doğal kaplıcalarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

•            Girlevik (Çağlayan) Şelalesi: Çağlayan beldesinde bulunan Girlevik şelalesi, Erzincan merkeze 35 kilometre mesafededir. Yaz ve kış aylarında oluşturduğu eşsiz doğal güzellikleri nedeniyle Türkiye’nin en önemli ve en büyük şelaleleri arasındadır. Kış aylarında tamamen donması sebebiyle oldukça eşsiz bir görüntü oluşturmaktadır.

Erzincan’da Konaklama Sağlayabileceğiniz En İyi Oteller

•            Grand Simay Hotel: Şehir merkezinde yer alan bu tesis, hava alanına 9 kilometre ve otogara ise 6 kilometre mesafede bulunmaktadır. Şehir merkezinde olması nedeniyle oldukça avantaj sağlayan bu tesis, Erzincan’ın en büyük otelleri arasında yer alır. Güler yüzlü ve kaliteli hizmetlerinin yanı sıra sauna, hamam ve fitness salonları ile misafirlerin keyifli zaman geçirmelerini sağlamaktadır. https://www.gezinomi.com/ sitesinden Grand Simay Hotel ve daha birçok Erzincan otelinin rezervasyonunu sağlayabilirsiniz.

•            Konak Mazlum Hotel Restoran: Konumu nedeniyle oldukça büyük avantaj sağlayan bu tesisin üst katında yer alan restoran sayesinde şehrin en lezzetli yemeklerini tatmanıza büyük imkânlar sunuyor. Teras katında bölgenin en iyi restoran bulunmasının yanı sıra en alt katında bulunan fırın kafe sayesinde yerli ve yabancı turistlerin keyifli dakikalar geçirebileceği iki farklı alanı bulunuyor.

•            Hilton Garden Inn Erzincan: Şehir merkezine 3 kilometre mesafede bulunan bu tesis, konfor ve kaliteyi arayan müşterilerin en fazla tercih ettiği konaklama yerleri arasındadır. Otogara 3 kilometre ve hava alanına 12 kilometre mesafede bulunan bu tesis içinde kuaför salonu, toplantı salonu ve spor salonu bulunmaktadır.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Erzincan’ın, Muhakkak, Gezilmesi, Gereken, Yerleri, ve, En, İyi, Konaklama, Seçenekleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı