Haber Detayı
16 Ekim 2021 - Cumartesi 15:10
 
Kayıpların akıbeti soruldu
Batman'da da kayıp yakınları, katledilen ve kaybedilen yakınları için eylemlerinin 499’uncusu haftasında İHD Şube binasında buluştu.
GÜNDEM Haberi
Kayıpların akıbeti soruldu

 

 

 

Kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde bu hafta 19 Ekim 1995 yılında İstanbul Fatih ilçesinin Aksaray semtinde polislerce gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Halit Boran’ın akıbeti soruldu.  

Hazırlanan açıklamayı okuyan İHD Şube Yöneticisi Abdulrezzak Katmaz, devlet adına suç işleyen güvenlik mensuplarının yargı önüne çıkarılması ve devletin ailelerden özür dilemesinin kayıp yakınlarının acılarını bir nebzede olsa hafifletebileceğini dile getirdi. Kayıpların izine ulaşmadan, hakikatler ortaya çıkarılmadan ve adalet sağlanmadan bu mücadeleden asla geri adım atmayacaklarını vurgulayan Katmaz, hakikatten ve haklılıklarından aldıkları meşruiyetle susmayacakların ifade etti.

Akabinde Halit Boran’ın kaybediliş hikayesi paylaşıldı. Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Hereg köyünden çalışmak üzere İstanbul’a giden Boran’ın Aksaray'da polisler tarafından gözaltına alındığını anlatan Katmaz, ailesi ve yakınlarının Boran'ı 8 gün sonra İstanbul’da gözaltına alınanlar kişilere dair Show TV adlı özel bir televizyon kanalının haberlerinde gördüğünü aktardı.

Bu haber ve fotoğraflarının sonraki gün Sabah Gazetesi’nde yayımlandığını beliren Katmaz, bunun üzerine ailesinin resmi kurumlar nezdinde girişimlerde bulunup, oğullarının akıbetini sorduğunu söyledi. Ancak başvurdukları resmi makamların aileye gözaltına alındığına dair bir kayda rastlanılmadığı yanıtını verdiğini paylaşan Katmaz, "Ailesinin tüm girişimlere rağmen Halit Boran’dan o tarihten itibaren bir daha haber alınamadı” diye konuştu.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Kayıpların, akıbeti, soruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı