Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 17:17 Bu haber 839 kez okundu
 
Milletvekili İpekyüz’den cezaevinde ihlaller olduğu gerekçesiyle önerge
HDP Batman Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz Batman Cezaevindeki İhlaller olduğu gerekçesiyle meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
 Milletvekili İpekyüz’den cezaevinde ihlaller olduğu gerekçesiyle önerge

 

 

 Milletvekili İpekyüz verdiği önergede şunları söyledi:

“Basına yansıyan bilgilere göre, Batman Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklulara telefon görüşmesine giderken tekmil dayatmasında bulunulduğu ve koğuşlara yapılan baskınların süreklileştiği belirtilmiştir. Dayatmalardan dolayı tutukluların telefon görüşmelerine çıkmadığı ve görevlilerin yemeklerin içine ellerini koyarak servis ettikleri öne sürülmüştür.  Ayrıca koğuşlara her gün baskınlar yapıldığı belirtilmiş ve baskınlarda tutukluların eşyalarının kırılarak dağıtıldığı, duruma itiraz eden tutukluların ise gardiyanların şiddetine maruz kaldığı ifade edilmiştir. Ailelerin cezaevinde yaptığı görüşme sonrası ailelerden edinilen bilgilere göre, tutuklulara sürekli olarak hücre cezası verildiği ortay çıkmıştır. Siyasi tutuklu sayısının 85 olduğu Cezaevinde tutukluların birbirlerini görmelerine izin verilmediğini, keyfi uygulamalara maruz kaldıkları ifade edilmiştir.''

 Bu bağlamda;

1-     Söz konusu iddialar doğru mudur?

2-     Bakanlığınız tarafından iddialara ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?

3-     Tutuklu ve hükümlülere yapılan işkencelere ilişkin ilgili görevliler hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?

4-     Tutuklulara hücre cezası verilmesinin gerekçesi nedir?

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: , Milletvekili, İpekyüz’den, cezaevinde, ihlaller, olduğu, gerekçesiyle, önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı