İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kazasız gün yok
Kazasız gün yok
Yüzük operasyonu
Yüzük operasyonu
Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 16:18 Bu haber 3788 kez okundu
 
RAMAZANDA DOĞRU BESLENME ÖNEMLİDİR
Ramazan ayında, değişen öğün sayısı ve besin tüketimi nedeniyle sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Bu ayda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri sağlıklı beslenme.
SAĞLIK Haberi
 RAMAZANDA DOĞRU BESLENME ÖNEMLİDİR

 

 

SAHURA MUTLAKA KALKMALI

 

Ramazan boyunca sağlıklı bir şekilde oruç tutulabilmek, gün içerisinde fiziksel yorgunluğun önüne geçebilmek için, iftar ve sahurda doğru besinlerin önemli olduğuna vurgu yapan Batman İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger konuya şöyle dedi, "Tüm gün bir şey tüketilmediğinden iftar saati yaklaştıkça kan şekeri iyice düşer ve iftarda bir an önce yemek yeme isteği oluşur. Ancak mideye kısa sürede fazla besin girmesi hazımsızlık, şişkinlik gibi mide problemlerine ve tansiyon yükselmesine neden oluyor. İftarda hızlı, fazla besin tüketmek ve sonrasında hareketsiz olmak, sahura kalkmamak kilo artışını ve bazı sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Gün içerisinde iftara kadar olan süreyi sağlıklı, enerjik şekilde geçirmek için sahurda doğru tercihler önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması  ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu beslenme tarzı yaklaşık 17  saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır.”

 

Bol su tüketmeli

 

Sünger, “Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarlarıdır. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır” dedi.

 

Kilo artışına dikkat

 

Yapılan en büyük hatalardan birisi de hızlı bir şekilde ve çok yüksek miktarda besin tüketmektir diyen Dr. Sünger şöyle devam etti, “Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , RAMAZANDA, DOĞRU, BESLENME, ÖNEMLİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı