Haber Detayı
05 Kasım 2017 - Pazar 11:23 Bu haber 5314 kez okundu
 
ŞEHİR TİYATROMUZ YOK
Papo diyor ki: “İlkokul mezunu olmama rağmen Batman Üniversitesinde drama eğitimi başta olmak üzere birçok okulda tiyatro eğitimini verdim.”
KÜLTÜR Haberi
ŞEHİR TİYATROMUZ YOK

Büyük şehir olma yolunda olan ve nüfusu 600 bini geçen kentimizin bir şehir tiyatrosu yok.  Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde varlık gösteren şehir tiyatrolarının Batman’da olmayışı tiyatro severleri de üzüyor ve aslında bu eksiklik bir trajedidir.

Batman’da yüzlerce sanatçının ve yeteneğinin olmasına rağmen bir şehir tiyatrosunun olmaması kentte büyük bir eksiklik olarak görülüyor.

Batman başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde yıllardır tiyatro oyunculuğu yapan, okullarda drama eğitimi veren, TV sunuculuğunu, programları, dizi sinema oyunculuğu yapan,  kendine üzgü has erbane çalan Papo Ekrem lakaplı Batmanlı Ekrem Akbaş Batman’a şehir tiyatrosunun kurulması gerektiğini söyledi.

Papo Ekrem ile şehir tiyatroları üzerine bir röportaj yaptık. Röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

BATMAN’IN NEDEN ŞEHİR TİYATROSU YOK?

Papo diyor ki: “Batman Belediyesi başlangıç olarak, bir tiyatro atölyesi kurarsa şehir tiyatrosunun alt yapısının temeli kurulmuş olacak. Yapacağımız tiyatro atölyesinde temel eğitiminden hemen sonra yetenekleri bulmuş olacağız. Bu yeteneklerle belediye ile ilkin bir oyunla start alacağız. Devamında bu yetenekleri şehir tiyatrosuna kazandıracağız. Bunun başlıca temelleri şunlardır. Batman’da yetenek çok. Herkes kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. Kendi özel tiyatrolarını kurmaya çalışıyorlar. Ekonomik ve imkanların kısıtlı olmasından ilerleyemiyorlar. Ne Batman’daki herhangi bir iş adamı, ne STK, ne belediye bunları görmüyor ve destek sunmuyor.”

SANATÇILAR NEDEN DIŞARIDAN GELİYOR?

Papo diyor ki: “Söylendiği gibi gerek STK’lar, gerek iş adamları gerekse belediye Batman’daki yetenek ve sanatçıları görmüyor ve gerekli desteği sunmuyor. Bu sanatçılarda maddi imkansızlıklardan dolayı Batman’daki hiçbir sanatsal etkinliklerde bulunamıyorlar. Bundan dolayıdır ki, dışarıdan gelen tiyatrocular, sanatçılar, müzisyenler ve bütün sanat dalları davet ediliyor. Bu yüzden dışarıdan gelen sanatçılara destek çıkılıyor.  Tabiî ki gelen sanatçılara da destek çıkılmasın demiyoruz. Biz dışarıdan gelen sanatçıların da yanındayız.  Ama Batman’daki yeteneklere de görmezden gelinmesin.”

BATMAN HALKININ SANATLA İLİŞKİSİ NE DURUMDA?

Papo diyor ki: “Batman sanatla ilgili ilişkisi her zaman iyi durumdadır. İyi izler iyi gözlemler, iyi eleştirir ama yetersiz olduğunu her zaman söyler. Yetersiz olmasının sebebi ise, dışarıdan gelen sanatçılar Avrupa’nın kültürünü getiriyorlar. Halbuki kültürler beşiği olan Mezopotamya’da olan hikayeler, destanlar, dünyanın hiçbir yerinde yok. Avrupa gelip bizden bu hikayeleri alıp sinema filmleri yapıp, hatta müziklerimizi alıp işleyip tekrar bize satıyor. Yani ham maddesini bizden alıp sanat hamurunda işleyip kendi kültürüymüş gibi tekrar bize satıyor. Bizde diyoruz ki kendi ham maddemizi kendimiz pişirip neden dünyaya satmayalım.”

KÜLTÜR SANAT İNSANA NE VERİYOR?

Papo diyor ki: “Ben ilkokul mezunu olmama rağmen Batman Üniversitesinde drama eğitimi başta olmak üzere birçok okulda tiyatro eğitimini de verdim. Bana gelen öğrenciler kendi oyunlarını sahnelemiyorlardı. Öğrencilere verdiğim eğitimden sonra kendi oyunlarını sahnelemeye başladılar. Ve çok başarılı oldular. Hatta Gercüş’te tiyatro eğitimi verdiğim gençlerden bazıları Hükümet Kadını filminde rol aldılar. Ben ilk başta tiyatro oyunculuğuna başladım.  Benim bütün dünyamı değiştirdi. Bana faydası şöyle oldu: tiyatro bütün sanat dallarının anasıdır.  Beni bütün hayal dünyamın en uç noktasına getirdi. Bu sayede diğer bütün sanat dallarının kapısı açıldı. Ve şunları öğrendim. Sahne şovu, senaryo yazarlığı, TV programları, dizi sinema,  müzik anlamında da şan eğitimini bana verdi. Bu sayede araştırmacı bir insan olmama neden oldu. Tüm ön yargılarımı kırdı. Ön yargılarınızın kırılmasını istiyorsanız sanatla ilgilenin. Ve bu sayede şuan tiyatro, dizi, sinema ve TV programları, metin yazarlığı, reklam yazarlığının tecrübesini edindim. Bu tecrübelerimle neden Batman halkına ve yeteneklerine öncü olmayayım. Batman’daki yetkililerin maddi ve manevi bu güce sahip olduklarına inanıyorum.”

KALICI BİR ŞEHİR TİYATROSU NASIL KURULUR?

Papo diyor ki: “Hitler yönetimindeki alman ordusunun 7 Mayıs 1945’de müttefiklere boyun eğerek teslim oluşuyla birlikte, Almanya’nın önünde yeni bir ufuk açılmış oldu.   Bütün bunların arasında şaşırtıcı bir şekilde sanat ve kültürün her alanında yeniden faaliyetler başladı. Daha savaşın bitiminden kısa bir süre sonra yıkıntıların arasında yeniden tiyatro oyunları oynanmaya ve konserler icra edilmeye başlandı. Savaşın verdiği acı bile sanatı engelleyemedi. Bir millet kültürüyle ve sanatıyla tanınır.  Örneklersek, bir Arap ülkesi insanını,  ilk başta diliyle, sonra giyim kuşamıyla ve sonra müzik ve yemek kültürüyle tanımış oluruz. Bir İngilizi, Fransızı, Amerakılıyı, bir Almanı başta dediğimiz gibi tanırız. Bu bir acıdır aslında. Türkiye’nin batısındaki kardeşlerimiz de Avrupanın kültürünü iyi veya kötü almışlar. Diyoruz ki tüm Anadolunun bu kadar zengin bir kültürüne sahip olmamıza rağmen, niye kendi kültürümüzü yaşatmıyoruz.  Bunu da ancak yapacağımız tiyatro ve diğer sanat dallarıyla güçlendiririz. Biz hiç kimsenin kültürü ve dili karşısında değiliz, hepsi de değerlidir. Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabilelere kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. (49/HUCURÂT-13) ayette de söylendiği gibi dilimize ve kültürümüze sahip çıkalım.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİR, TİYATROMUZ, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı