Haber Detayı
21 Mart 2021 - Pazar 13:51
 
Veremli hasta acil serviste tutuluyor
Batman’da tüberküloz (Verem) hastalığına yakalanan 26 yaşındaki Suriye Uyruklu Raıd El Ahmed’in 8 günü aşkın süreden bu yana Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servis bölümünde bulunan müşahede kısmında tedavi edildiği öğrenildi.
SAĞLIK Haberi
Veremli hasta acil serviste tutuluyor

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesine her gün binlerce kişinin geldiği ve verem hastalığına yakalanan bir hastanın, yine her gün yüzlerce, binlerce hastanın geldiği acil serviste bulunmasına tepkiler geldi. Bir hasta yakını tarafından edindiğimiz bilgiler sonrası olayın gerçek olduğu ve Suriye uyruklu Raıd El Ahmed’in 8 günü aşkın süredir acil serviste bulunan müşahede kısmında sağlık çalışanları tarafından tedavi edildiği öğrenildi. Konu ile ilgili görüştüğümüz 26 yaşındaki Suriye uyruklu Raıd el Ahmed, “8 gündür acilde tedavi görüyorum. Verem hastasıyım acilde tedavi görüyorum. Odaya benim yatışımı yapmıyorlar, kabul etmiyorlar. Bana diyorlar burada tedavi yok. Odaya almıyorlar ve beni acilde tutuyorlar. Tüberküloz hastasıyım göğsümde su toplanmış çıkartmaya çalışıyorlar. Diyarbakır’da yaklaşık 2 ay tedavi gördüm yine rahatsızlandım. 8 gündür beni acil müşahedesinde yatırıyorlar” şeklinde konuştu.

TÜBERKÜLOZ ODASI KOVİD-19 BÖLÜMÜNDE

Suriye uyruklu Raıd El Ahmed’in durumu hakkında görüştüğümüz Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, “Raıd El Ahmed veremli bir hastadır ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde daha önce tedavi görmüştür. Adı geçen hastanın evde tedavi sürecini devam ettirmesi gerekirken, hastaneye geliyor. Verem hastaları için Türkiye vatandaşlarına SGK tarafından konsantratör diye anılan bir cihaz veriliyor. Ancak hasta Suriye uyruklu olduğu için SGK tarafından bu cihaz karşılanamıyor. Bu cihazın AFAD ya da Kızılay tarafından alınıp bu hastaya verilmesi gerekiyor. Veremli hastaların tedavi süreçleri 8 ay ile 1 yıl arasında sürebiliyor. Hastanemizde veremli hastanın kalabilmesine uygun olan odamız, Kovid-19 hastaları için ayrılan bölümde bulunuyor. Veremli olan bu hastamızı orada müşahede altına almamız mümkün değildir. Bu hastamızı hafta içinde yeniden Dicle Üniversitesi Hastanesine sevk edeceğiz” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Veremli, hasta, acil, serviste, tutuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı