Yazı Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 15:30 Bu yazı 4097 kez okundu
 
ÖZGÜR KIZ ÇOCUKLARI
Serap Güney
batmanolay@gmail.com
 
 

 

İnsan hayatının belki de en önemli şeylerinden biridir özgürlük. Kişinin kendi ayaklarının üstünde durmaya çalışması, hayatını sorgulayabilmesi, kendini ifade edebilmesi, kendine inanması bence tamamen özgürlük kavramı üzerinde oturtturulmuş yahut ilişkilendirilmiştir. Özgürlük kavramına değinmek istersek başka bir kavramın varlığını kabul etmek durumunda kalırız:

-Baskı

Literatürde ‘Bir şey üzerine güç kullanma işi’ diye geçen bu kelime aslında tam anlamıyla da böyledir. Aile yaşantısından başlayıp arkadaş çevrelerinde ve yine toplumda karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Bu sebeple de aile baskısı, toplum baskısı gibi birtakım kavramlar doğmuştur. Özellikle ülkenin doğusunda daha da hakimiyet kurmuş bir kelimedir ve genelde her alanda olduğu gibi bu da daha çok kadınları hedef alır.

Evet kadınlar hani şu Suudi Arabistan’da ‘ Kadın insan mıdır? ‘konferansındaki baş karakter olan cinsiyet.

Yıllarca kız çocuklarının üzerinde kurulan hakimiyeti ve baskıyı hiç düşündünüz mü? Okuma haklarına engel olunan kız çocukları, belki okusalar çok iyi bir mertebeye gelip size de maddi yardımda bulunabilecek ve en önemlisi kendi hayatını bir şekilde kurtarabilecek kız çocuklarını. Kimleri kimleri heba ettiler! Kocalarından dayak yiyince  çocukları çok mutlu oldular mı acaba ebeveynler ?

Peki ya dışarı çıkartmadığınız çocuklarınız…

Onlara ev hapsi yaşatacak kadar ne yaşattılar size?

Baskıyla büyüttüğünüz, dışarı çıkmasına izin vermediğiniz veya karşı cinsten biriyle konuştuğunda çok tepki gösterdiğiniz o çocuklar yarın öbür gün üniversite sıralarına geldiklerinde sizin yaptırmadıklarınızı yapıyor ve bunu yaparken kendisi olamıyor ve sizin yüzünüzden belki de çok yanlış yollara sapabiliyor. Özgür büyütülmüş, kişiliğine ve yaşantısına saygı duyulmuş bir çocuk o sıralara geldiğinde kendini ifade edebilir, hayata nasıl atılması gerektiğini, özgür bir ortamda kendisini nasıl koruması gerektiğini, yaşayacağı sorunların üstesinden nasıl gelmesi gerektiğini gayet iyi bilir. Kendine güveniyor ve bu güven sayesinde de kimse onu tehdit edemiyor. Savunmadığınız, okutmadığınız ve korkuttuğunuz kız çocukları, erkekler tarafından tehdit ediliyor şiddete maruz kalıyor. Ailesinin asla arkasında olmayacağını bilen ve yaptığı hataların ailesinin duyması halinde daha büyük sorunlarla karşılaşabileceğini düşünen kız çocuğu daha da yanlış davranışlara atılıyor.

Her insan bir bireydir ve bireyler bir çok hak ve özgürlüklere sahiptirler. Bir kelebeği  çok sevdiğinizi, onu avucunuza alıp sıkı sıkı tuttuğunuzu,  avucunuzu kapattığınızı düşünün. Bu sizin için bir sevgiyi ifade etme biçimidir oysa kelebek için korkunçtur. Elinizi açtığınız anda hemen uçup gidecektir zaten ömrü de bir günlüktür.

İnsanın ömrü de  yaşantısı da sizce de kelebek misali değil mi...?

 
Etiketler: ÖZGÜR, KIZ, ÇOCUKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı